Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

17 lat Polski w Unii Europejskiej

30 kwietnia 2021, 10:51

17 lat Polski w Unii Europejskiej

17 lat Polski w Unii Europejskiej

1 maja 2021 roku będziemy świętować 17. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy i wymianie doświadczeń, a przede wszystkim środkom europejskim, nasz kraj przeszedł niesamowitą metamorfozę. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, przyspieszyło proces zmian inwestycyjnych, infrastrukturalnych i społecznych. Jaworzno może pochwalić się całą gamą wykonanych inwestycji i projektów z dofinansowaniem unijnym.

Pozytywne skutki członkostwa wyraźnie widać w polskich miastach. Dzięki środkom finansowym z UE samorządy zrealizowały wiele inwestycji infrastrukturalnych, rewitalizacji, powstało wiele nowoczesnych obiektów sportowych i kulturalnych.

W Jaworznie, to m.in: nowe drogi, autobusy elektryczne, parki, tereny rekreacji, nowe przestrzenie miejskie, kanalizacja. W Jaworznie ze środków pochodzących z UE wybudowano nowy rynek, bibliotekę, wykonano projekty kanalizacyjne i oczyszczalnię ścieków. To wiele projektów społecznych i edukacyjnych. Zaprojektowana i zbudowana została sieć dróg w ramach projektu Miasto Twarzą do Autostrady, powstał Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera, odnowiony został Zalew Sosina.

Cały czas unowocześniany jest tabor autobusowy - to dzięki skutecznemu aplikowaniu o te środki, po Jaworznie jeżdżą najnowocześniejsze elektryczne autobusy, które stanowią większą część taboru miejskiego przewoźnika. Kompleksową modernizację przeszła  hala widowiskowa w centrum, w nowej odsłonie funkcjonuje nowoczesne centrum przesiadkowe, parking dla samochodów i rowerów wybudowane w ramach Miejskiego Centrum Integracji Transportu. Uzbrojone za środki unijne tereny inwestycyjne zyskują kolejnych nabywców.