Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

W ciągu 5 lat musieliśmy wydać 2,5 mln zł na usuwanie szkód! Wystarczy, stop wandalom!

14 kwietnia 2021, 13:31

Uszkodzony świetlik na zadaszeniu parkingu Miejskiego Centrum Integracji Transportu. fot. MZDiM Jaworzno

Uszkodzony świetlik na zadaszeniu parkingu Miejskiego Centrum Integracji Transportu. fot. MZDiM Jaworzno

Od lat w naszym mieście realizowane są inwestycje, których celem jest wymierne podniesienie jakości życia mieszkańców. Parki zyskują nowe atrakcyjne oblicze, regularnie pojawiają się ciekawe miejsca do rekreacji i wypoczynku. Niestety, wciąż spotykamy się z aktami wandalizmu i chuligaństwa. Usuwanie szkód powstałych w wyniku dewastacji w przeciągu ostatnich pięciu lat bezpowrotnie pochłonęło z budżetu miasta już blisko 2,5 mln zł!!!

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2021 r. kamery monitoringu zarejestrowały mężczyznę skaczącego po świetliku zamontowanym na zadaszeniu parkingu Miejskiego Centrum Integracji Transportu.

- Dach parkingu jest równy z chodnikiem i można po nim chodzić. Jest tam skwer, a parking doświetlony jest w dzień wypukłymi świetlikami o dwumetrowej średnicy. W okolice świetlika teoretycznie można wejść, ale jest to zabronione - mówi Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. - Mężczyzna wskoczył na świetlik, co spowodowało jego pęknięcie i upadek z 4-metrowej wysokości na parking.

O zniszczeniu świetlika MZDiM poinformował policję. Teraz sprawa została skierowana do sądu, który zdecyduje o losie wandala.

To niestety nie jedyne w ostatnim czasie akty chuligaństwa w naszym mieście. Wymiana rozbitych szyb przy kładce na GEOsferze to koszt ponad 8 tys. zł. Sprawa również została zgłoszona na policję i trwa postępowanie związane z ustaleniem sprawców. Co gorsza, niszczone są również: oświetlenie uliczne, wiaty przystankowe, ławki, kosze na śmieci, mała architektura czy roślinność - często przy dopiero powstających inwestycjach.

Akty dewastacji i chuligaństwa są całkowicie niezrozumiałe i absolutnie nieakceptowalne, tym bardziej, że niszczona infrastruktura służy poprawie bezpieczeństwa i życia mieszkańców Jaworzna. Zgodnie z art. 288 Kodeksu karnego, niszczenie i uszkadzanie mienia to czyn zabroniony, który - w zależności od wartości szkody - jest traktowany jako wykroczenie lub przestępstwo. Najsurowszą karą jest kara pięciu lat pozbawienia wolności.

- Nie możemy pozostać obojętni na niszczenie miejskiej infrastruktury, dlatego apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie wszystkich zauważonych aktów wandalizmu w ramach programu bezpieczeństwa TARCZA - mówi Artur Zięba, komendant Straży Miejskiej w Jaworznie. - Liczy się natychmiastowa reakcja, dlatego jeśli mieszkaniec jest świadkiem chuligańskich wybryków, prosimy o niezwłoczny kontakt pod numerem 32 618 16 18. Oprócz poinformowania dyżurnego Straży Miejskiej o danym incydencie, wskażmy także dokładną lokalizację miejsca zdarzenia oraz krótko opiszmy okoliczności. Takie zachowanie znacząco skróci czas reakcji służb i pozwoli na szybsze wysłanie jednostek w celu m.in. ujawnienia i ukarania wandali.

Pamiętajmy, że tylko szybka reakcja na akt wandalizmu zwiększa szansę ujęcia sprawcy na gorącym uczynku. Tylko w ten sposób można zapobiegać kolejnym szkodliwym działaniom, a sprawców dewastacji obciążać kosztami napraw i remontów.

Z wyliczeń miejskich instytucji i jednostek wynika, że od 2016 roku poniesiono szkody związane z wandalizmem na kwotę około 2,5 mln zł i kwota cały czas rośnie. Za te środki, które trzeba wyłożyć z budżetu miasta, można by wybudować kilka kilometrów dróg gruntowych lub chodników, zbudować duży plac zabaw, kompleks sportowy z boiskiem, wnieść jako wkład własny do projektów inwestycyjnych. Jednak te pieniądze bezpowrotnie zostały stracone na usuwanie aktów wandalizmu, czyli m.in.: wstawianie nowych szyb w wiatach przystankowych; wymianę tablic, ekranów, znaków, słupków, połamanych ławek, zniszczonych koszy, elementów placów zabaw i urządzeń do rekreacji, uzupełnienia roślin czy też usuwania grafitti.

O społecznych kosztach wandalizmu można przeczytać również w materiale Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie - https://is.gd/spoleczne_koszty_wandalizmu.

Wkrótce opublikujemy następne artykuły o dotkliwych stratach finansowych i społecznych, które ponoszą wszyscy mieszkańcy oraz przyroda w związku z nielegalnymi dzikimi wysypiskami i zaśmieceniami m.in. terenów gminnych i lasów.
 

Obrazek