Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

PSZOK - legalny sposób na pozbycie się kłopotliwych odpadów

1 kwietnia 2021, 07:27

PSZOK - legalny sposób na pozbycie się kłopotliwych odpadów fot. MZNK Jaworzno

PSZOK - legalny sposób na pozbycie się kłopotliwych odpadów fot. MZNK Jaworzno

Każdy z nas w pewnym momencie trafia na problematyczne odpady, których nie wolno wrzucać do pojemników służących do segregacji. Gruz, stare opony, akumulatory, pozostałości domowych chemikaliów oddamy nieodpłatnie w Puncie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Od początku roku z takiej możliwości skorzystało już ponad 1300 mieszkańców Jaworzna.

Niedopuszczalną praktyką jest pozostawianie problematycznych odpadów w zwykłych pojemnikach do segregowania odpadów lub podrzucanie ich np. w lasach. Powoduje to wielkie straty dla przyrody, a miasto wydaje dodatkowe środki finansowe na oczyszczanie takich miejsc. A przecież legalnie i bezpłatnie możemy przekazać nasze odpady do PSZOK-u.

Aktualnie, ze względu na pandemiczne obostrzenia, na wizytę w punkcie należy się umówić telefonicznie. Pozwala to uniknąć gromadzenia się w tym miejscu większej liczny osób. Aby odbiór odpadów w punkcie przebiegał sprawnie należy postępować zgodnie z poleceniami obsługi.

W PSZOK-u można za darmo, w ramach ustalonego przez Radę Miejską limitu, oddać odpady budowlane i rozbiórkowe. Aktualnie limit odpadów rozbiórkowych przyjmowanych bez opłat wynosi 300 kg na osobę rocznie. To oznacza, że z czteroosobowego gospodarstwa domowego można bez dodatkowej opłaty oddać w ciągu roku 1200 kg gruzu.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych mieści się przy ul. Górnośląskiej 39 (Góra Piasku).

Godziny działania:

od maja do września

  • poniedziałek od 12:00 do 20:00
  • wtorek - piątek od 9:00 do 20:00
  • sobota od 8:00 do 14:00

od października do kwietnia

  • poniedziałek od 10:30 do 18:30
  • wtorek - piątek od 9:00 do 18:30
  • sobota od 8:00 do 14:00

Ostatni wjazd do PSZOK - na 20 minut przed zamknięciem.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz pracowników obsługujących punkt na teren PSZOK są wpuszczane jedynie osoby przestrzegające wytycznych w okresie epidemii. Wjazd na PSZOK jest możliwy po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu i godziny. Zgłoszenia telefoniczne przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 745 10 72, w pon. od 12.00 do 15.00, wt. - pt. w godz. 7.00 - 15.00.

Więcej na temat PSZOK oraz Regulamin na stronie www.mznk.jaworzno.pl/odpady w zakładce Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.