Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Koronawirus: Jest źle, konieczna samodyscyplina

25 marca 2021, 07:10

Koronawirus

Koronawirus

Sytuacja pandemiczna jest coraz trudniejsza. Tylko w Jaworznie w środę, 24 marca br., potwierdzono koronawirusa u 47 osób, (były dni, gdzie liczba zakażonych przekraczała 100 osób dziennie). Zmarło dziesięciu zakażonych, a na kwarantannie jest blisko tysiąc jaworznian. Padł też rekord zakażeń w Polsce. Obecność wirusa potwierdzono u 29 978 osób. Zmarło 575 osób.

W naszym mieście sytuacja też jest bardzo trudna.

- Od dwóch tygodni wskaźniki związane z pandemią są alarmujące. W Jaworznie, jeśli chodzi o identyfikację zakażonych, średnio przekraczają dane krajowe o ponad 20 procent. Ta sytuacja ma wpływ na funkcjonowanie opieki zdrowotnej. Oznacza bowiem przeciążenie szpitala, ograniczenie dostępu do leczenia szpitalnego dla osób cierpiących na inne schorzenia, zwiększenie obciążenia punktu wymazowego i więcej pacjentów w POZ-ach. Ma też wpływ na funkcjonowanie obsługi ludzi pozostających w kwarantannie - podkreśla Janusz Skulich, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa oraz koordynator miejskiego Sztabu Kryzysowego COVID19 Jaworzno.

Jaworznicki szpital pęka w szwach. Medycy pracują ponad siły, by odpowiednio zaopiekować się chorymi. Na oddziale covidowym Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie zajętych jest już 60 łóżek.

- Po otwarciu dużej części oddziału covidowego w ciągu jednego dnia przybyło nam 15 pacjentów. W poniedziałek stała przed szpitalem kolejka karetek. Przywożą nam pacjentów z całego województwa - z Raciborza, Zawiercia, Bytomia, Katowic. W tej chwili mamy tylko wolne 3 respiratory. Sytuacja jest dynamiczna, cały czas to się zmienia, potrzebujemy dla pacjentów, którzy tego wymagają, bardzo dużej ilości tlenu - mówi Wiesław Więckowski, lekarz naczelny Szpitala Wielospecjalistycznego.

Specjaliści do znudzenia powtarzają więc apele o rozsądek i dyscyplinę. To może uratować nam życie.

- Jest źle, dlatego apeluję do mieszkańców o samodyscyplinę, ograniczanie przemieszczania się i kontaktów osobistych, utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie środków bezpieczeństwa (maseczki, dezynfekcja) i konsultowanie z lekarzami niepokojących objawów zdrowotnych - wylicza Janusz Skulich.

Na szczęście stopniowo przybywa osób zaszczepionych. W jaworznickim szpitalu trwają jeszcze ostatnie szczepienia nauczycieli, którzy z różnych powodów nie mogli być zaszczepieni na początku marca, oraz medyków przyjmujących już drugą dawkę szczepionki Pfizer.

Również w Zespole Lecznictwa Otwartego szczepienia przebiegają bez opóźnień. Od 22 marca rozpoczęto rejestrację na szczepienia przeciwko COVID-19 seniorów w wieku 65-66 lat, a od 23 marca osoby w wieku 60-64 lat. Od dzisiaj, 25 marca, będą mogli zapisywać się ponownie seniorzy 70+ na szczepionkę Pfizer.

- Mieliśmy w zeszłym tygodniu informację o pacjentach, którzy byli zapisani, ale nie figurowali w terminarzach szczepień, a kwalifikowali się do grupy osób powyżej 70, jest ich ponad 850 osób. Im nie wolno proponować innej szczepionki niż tej Pfizer - informuje Jacek Nowak, prezes ZLO Jaworzno.

Zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami zawieszona została działalność teatrów, kin, muzeów, galerii sztuki, galerii handlowych i hoteli. Działać nie mogą też baseny, kluby fitness, siłownie i solaria. Dziś rząd poinformuje o kolejnych obostrzeniach. Prawdopodobnie ograniczeń będzie więcej.

ObrazekObrazek