Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Rusza przebudowa ul. Martyniaków

5 lutego 2021, 07:10

Rusza przebudowa ul. Martyniaków

Rusza przebudowa ul. Martyniaków

Ulica Martyniaków, która każdego dnia służy wielu jaworznickim kierowcom, nareszcie doczeka się gruntownej przebudowy. Prace rozpoczną się na przełomie lutego i marca br. Kierowcy muszą się liczyć ze znacznymi utrudnieniami w ruchu samochodowym.

- W związku z inwestycją czekają nas spore utrudnienia w ruchu, jednak gdy prace się zakończą, kierowcy zyskają przede wszystkim podwójny skręt w lewo na obwodnicę Dąbrowy Narodowej - do skrętu w lewo z Martyniaków przeznaczone zostaną dwa pasy, co znacznie przyspieszy ruch na tym skrzyżowaniu - wyjaśnia Andrzej Kramarz z Wydziału Inwestycji Miejskich. - Prace planuje się prowadzić etapowo - zamkniecie lewego, następnie prawego pasa ruchu, z utrzymaniem ruchu jednokierunkowego na ul. Martyniaków od ul. Wojska Polskiego.

W ramach prowadzonych prac ulica zostanie rozebrana i zbudowana od podstaw razem z systemem odwodnienia na odcinku od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do miejsca, gdzie w 2019 roku Tauron zlikwidował przejazdy kolejowe. Najważniejszą widoczną zmianą w stosunku do istniejącej drogi będzie dodanie kolejnego pasa do skrętu na obwodnicę Dąbrowy Narodowej. Ma to umożliwić skręt w lewo z dwóch pasów, a nie jednego jak dotąd. Dzięki temu więcej samochodów skręci w lewo - w stronę Katowic - na pojedynczym sygnale zielonym.

Mniej widoczna będzie natomiast wzmocniona konstrukcja drogi, która sprawi, że możliwe będzie wydłużenie okresu międzyremontowego. Od ul. Wojska Polskiego do Energetyków zostanie poprowadzona również asfaltowa droga dla rowerów.

- Nie będzie to tylko powierzchowny remont, ale droga zostanie praktycznie w całości rozebrana i zbudowana od podstaw - dodaje Andrzej Kramarz. - Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone lampami wertykalnymi, oświetlone zostaną również okolice przystanków autobusowych i same wiaty. Zabudowana zostanie również stacja meteorologiczna informująca kierowców za pomocą aktywnych znaków drogowych o warunkach drogowych i stanie nawierzchni jezdni.

Dzięki temu na wiosnę 2022 roku kierowcy będą mogli korzystać z całkowicie przebudowanej ulicy Martyniaków. Po przebudowie dopuszczalna prędkość na ulicy Martyniaków zostanie podniesiona do 70 km/h.

Generalnym Wykonawcą na zlecenie Gminy będzie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg DROGOPOL-ZW Sp. zo.o. z siedzibą w Katowicach. Przebudowa tego etapu ulicy Martyniaków kosztuje ponad 10,5 mln zł, z czego nieco ponad 3,9 mln zł stanowi dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. W kosztach przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej partycypuje spółka Wodociągi Jaworzno sp. z o.o.

Obrazek