Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2020, 07:00

13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot. www.ipn.gov.pl

13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego fot. www.ipn.gov.pl

W niedzielę, 13 grudnia minęła 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Instytut Pamięci Narodowej, jak co roku, podejmuje działania mające na celu upamiętnienie ofiar i upowszechnianie wiedzy o stanie wojennym. W tym celu zostały przygotowane liczne audycje, wykłady, wystawy i akcje medialne. Z powodu pandemii COVID-19 większość z nich będzie dostępna za pośrednictwem internetu.

Najnowsza historia Polski nosi blizny tragicznych wydarzeń lat 80. Władze komunistyczne 13 grudnia 1981 r. wprowadziły stan wojenny, który ogłosił gen. Wojciech Jaruzelski. W trakcie jego trwania życie straciło kilkadziesiąt osób, wiele zostało rannych, internowano prawie 11 tys. osób związanych z "Solidarnością". Do masakry w kopalni "Wujek" doszło 16 grudnia 1981 r., kiedy do strajkujących pracowników ogień otworzył Pluton Specjalny ZOMO, kolejne ciosy padały ze strony milicji oraz wojska - zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

Przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej wydarzenia upamiętniające rocznicę wprowadzenia stanu wojennego dostępne są na stronie www.ipn.gov.pl.

Infografiki - Instytut Pamięci Narodowej

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek