Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Kolarskie emocje za nami

11 września 2020, 20:07

Kolarskie emocje za nami

Kolarskie emocje za nami

Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków wrócił po dwuletniej przerwie do Jaworzna. W piątek, 11 września, jaworznicki Rynek zamienił się w metę trzeciego etapu 31. edycji tych kolarskich zmagań. Zawodnicy wystartowali z Suchej Beskidzkiej i dotarli do naszego miasta wjeżdżając od strony Imielina w kierunku Rynku i wykonując dodatkowe okrążenie wokół Śródmieścia. Etap wygrał Stanisław Aniołkowski z grupy CCC Development i pozostał liderem klasyfikacji generalnej.

Peleton wjechał do naszego miasta od strony Imielina. Przejechał ulicami Celników, Sulińskiego, Chopina, Piaskową, Moniuszki, Kolejową, Grunwaldzką i Pocztową. Kolarze nie zatrzymali się jednak na Rynku, ale zrobili jeszcze dodatkowe okrążenie po okolicach Śródmieścia (ul. Słowackiego, Obrońców Poczty Gdańskiej, Podwale, Bogusławskiego, Piekarską, Grunwaldzką i Pocztową), by ostatecznie zakończyć wyścig na głównym jaworznickim placu.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków przejeżdżał już przez nasze miasto trzykrotnie: w latach 2013, 2015 i 2018. Ostatnim razem w Jaworznie zlokalizowana była meta czwartego, najdłuższego (niemal dwustukilometrowego) etapu wyścigu. Po wycieńczającej walce na wymagającej trasie w zmiennych warunkach pogodowych pierwszy na metę dotarł wtedy Alfan De Decker z grupy Lotto Soudal U23. Na drugim miejscu znalazł się Belg Johim Ariesen (Metec), a za nim na metę wjechał Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R).

W tym roku, kolarze wystartowali 9 września z Niska w woj. podkarpackim i ścigali się do Sędziszowa Małopolskiego. W pierwszym etapie pokonali 172,9 km. Następnego dnia wyścig przeniósł się do Krosna. Stamtąd sportowcy popędzili do Nowego Sącza. Trasa była krótsza o 2,5 km od poprzedniej. W ramach etapu Sucha Beskidzka-Jaworzno kolarze mieli do przebycia ok. 170 km. W czwartym, ostatnim dniu zawodów pokonają natomiast 200 km z Kielc do Łodzi.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków to druga pod względem rangi impreza kolarska w Polsce. Tegoroczna edycja, ze względu na stan pandemii, z pewnością jest wyjątkowa, jednak organizatorzy zapewniają, że zarówno poziom przygotowania zawodów, jak i poziom sportowy są ponownie na najwyższym poziomie.

Wydarzeniu patronowali Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Jaworzna Paweł Silbert (który znalazł się w Komitecie Honorowym wyścigu) i Polski Komitet Olimpijski. Tegoroczna edycja jest dedykowana dwóm ważnym jubileuszom, 40-leciu NSZZ "Solidarność" i setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Rywalizacja dla najmłodszych

Kolarskie emocje, również dla najmłodszych zapewnił 12. Mini Wyścig Kolarski "Solidarności", który rozegrany został na ulicy Pocztowej, tuż przed przyjazdem profesjonalnych kolarzy.

Zawody przeznaczone były dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych (mieszczących się w województwach, przez które przebiega trasa 31. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim "Solidarności" i Olimpijczyków) i Uczniowskich Klubów Sportowych. Młodzi zawodnicy byli podzieleni na 4 kategorie wiekowe: do 5 lat; od 6 do 8 lat; od 9 do 10 lat oraz od 11 do 12 lat. Każda z kategorii rozegrała zawody na innym dystansie (od 200 do 1600 metrów). Nagrody młodym kolarzom wręczyła Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Monika Bryl.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek