Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Miasta Idei - nowy model usług miejskich

23 czerwca 2020, 15:41

Miasta Idei - nowy model usług miejskich

Miasta Idei - nowy model usług miejskich

Za nami kolejne spotkanie z cyklu "Miasta Idei". Tym razem podczas spotkania online dyskutowano m.in. o tym, czym jest rekomunalizacja, jakie ma wady i zalety oraz jakie projekty prowadzą obecnie samorządy. Uczestnikami spotkania byli: Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych oraz dr Dawid Sześciło, prawnik i nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Warszawskiego, całość prowadził red. Przemysław Jedlecki z katowickiego oddziału GW.

- Rekomunalizacja usług miejskich ma uzasadnienie nie tylko polityczne ale przede wszystkim ekonomiczne - przekonywał podczas konferencji dr Dawid Sześciło. - To samorząd indywidualnie powinien podejmować w tej kwestii decyzję. Jednocześnie przestrzegam samorządowców, żeby nie szukali w dobie kryzysu oszczędności w prywatyzacji kolejnych usług lokalnych. Jak pokazują doświadczenia innych państw, nie tędy droga. Starajmy się czerpać lekcje z tych błędów, które popełnili inni, żeby unikać własnych niepowodzeń - zaznaczył.

Przez wiele lat miasta były zależne od wyników przetargów na świadczenie różnych usług. Dotyczyło to również odbioru śmieci. Zdarzało się, że prywatne firmy za swoje usługi życzyły sobie tak dużo, że miasta musiały unieważniać przetargi. Najzwyczajniej w świecie nie było ich stać na zapłacenie nowych stawek.

- Samorządy mają coraz mniejszą swobodę w zawieraniu umów, co powoduje, że jesteśmy zdani tak naprawdę na rozstrzygnięcia przetargowe, które nie zawsze dają nam pozytywny efekt, w rozumieniu uzyskania najlepszych możliwych rozwiązań, najlepszego poziomu usług za możliwie najniższe pieniądze - wyjaśniał prezydent Paweł Silbert. - Stanęliśmy wobec widma dokładnie tego samego zjawiska, jakie dzisiaj trapi wiele polskich samorządów, mianowicie ryzyka radykalnego wzrostu cen za odbiór odpadów - tłumaczył prezydent.

Podobne wnioski na temat realizacji miejskich usług przedstawił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. Zaznaczył też, że jeśli chodzi o niektóre rozwiązania, Jaworzno jest o kilka kroków przed jego miastem, dzięki czemu Ruda Śląska może czerpać z dobrych pomysłów, które realizowane są właśnie w Jaworznie. Nasze miasto chętnie dzieli się wiedzą, prezentując przedstawicielom różnych samorządów swoje rozwiązania, czy choćby organizując debaty eksperckie jak dzisiejsze (23.06.2020) Miasta IDEI.

Dlatego miasta w całej Polsce zaczęły szukać sposobu na oszczędności. Jednym ze sposobów jest ten, który właśnie wprowadza Jaworzno. Sprawy związane z odbiorem śmieci powierzy Wodociągom Jaworzno, spółce w całości kontrolowanej przez miasto. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna podjął decyzję, by od końca 2020 roku zagospodarowaniem odpadów zajęły się Wodociągi Jaworzno Sp. z o.o. Obecnie trwają prace przygotowawcze w spółce, m.in. remontowane są obiekty po byłej bazie MPO, zamówione zostały nowoczesne śmieciarki napędzane CNG. Umowa z aktualnym wykonawcą usługi AVR/MIKI wygaśnie w IV kwartale 2020 r.

Prezydent Silbert podczas debaty wyjaśniał, że wolny rynek nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a outsourcing w wielu miejscach okazał się pułapką. Kilka lat temu, spółka MZD została połączona z obecnym MZDiM, dzięki takiej konsolidacji MZDIM może sprawnie wykonywać we własnym zakresie inwestycje drogowe i remontowe. Kiedy ważną miejską usługę realizuje komunalna spółka łatwiej jest uniknąć ryzyka niekontrolowanego wzrostu kosztów.