Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Seniorze! Nie daj się oszukać!

28 maja 2020, 11:09

Seniorze! Nie daj się oszukać!

Seniorze! Nie daj się oszukać!

Policjanci kryminalni Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie zajmujący się przestępczością przeciwko mieniu prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa metodą "na wypadek członka rodziny". Sprawcy, podstępem nakłonili małżeństwo z Jaworzna do przekazania 40 tysięcy dolarów i 20 tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają seniorów i uczulają ich rodziny by informowali starszych członków rodziny o możliwym zagrożeniu.

Bezpieczeństwo osób starszych w ostatnich czasach stało się tematem szczególnie ważnym. Przestępcy działający metodą "na wnuczka", "na policjanta" wciąż oszukują osoby starsze, zazwyczaj wykorzystując ich zaufanie i "dobre serce". Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów.

Przestępcy posługują się różnymi "legendami" i metodami mającymi ich uwiarygodnić. W środę, 27 maja br. 78-letni jaworznianin od swojego telefonicznego rozmówcy usłyszał, że córka spowodowała wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym i potrzebne są pieniądze na szybkie załatwienie sprawy. Osoba podająca się za prokuratora, po ustaleniu jaką kwotą dysponują seniorzy, kazała spakować pieniądze, pozostawić telefon na trybie głośnomówiącym i starszemu mężczyźnie udać się do kancelarii adwokackiej w centrum miasta Jaworzna, gdzie odbędzie się rozmowa z prawnikiem. Małżeństwo postąpiło zgodnie z poleceniami. Za raz po tym, jak mężczyzna pojechał do kancelarii, w drzwiach domu pojawił się oszust, który zabrał przygotowaną paczkę z pieniędzmi w sumie ponad 180 tysięcy złotych. Mężczyzna po powrocie do domu i poinformowaniu małżonki, że nie odnalazł pod wskazanym adresem kancelarii adwokackiej zorientował się,że zostali oszukani.

Nad wyjaśnieniem tej sprawy, a przede wszystkim nad zatrzymaniem sprawców tego przestępstwa, cały czas pracują kryminalni z Jaworzna. Śledczy wnikliwie analizują w tej sprawie zebrany materiał dowodowy.

Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja w ostatnim czasie. Dyżurny jaworznickiej Policji został powiadomiony o kilku bardzo podobnych próbach wyłudzeń pieniędzy. Zabiegi oszustów nie uśpiły jednak czujności mieszkańców Jaworzna, którzy o całej sytuacji natychmiast poinformowali prawdziwą Policję.

Zwracamy się do naszych mieszkańców z apelem o szczególną ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych działaniach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Zawsze w takiej sytuacji powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Obrazek
Obrazek