Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

W przyszłym tygodniu częściowe otwarcie instytucji kultury

13 maja 2020, 14:54

W przyszłym tygodniu częściowe otwarcie instytucji kultury

W przyszłym tygodniu częściowe otwarcie instytucji kultury

Od poniedziałku, 18 maja br. swoje siedziby - zgodnie z nowymi sanitarnymi obostrzeniami i zachowaniem zasad bezpieczeństwa - otwierają jaworznickie instytucje kultury. Mieszkańcy będą mogli skorzystać m.in. z księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej czy galerii CK Teatru Sztuk, od wtorku swoją działalność stacjonarną wznawia również Muzeum Miasta Jaworzna.

Od poniedziałku 18 maja br. dla mieszkańców otwarte zostaną Miejska Biblioteka Publiczna i jej filie oraz galeria CK Teatru Sztuk. Na pierwsze zwiedzanie Muzeum Miasta Jaworzna - zapraszamy od wtorku 19 maja br. Instytucje będą działać zgodnie z zaleceniami rządu i obostrzeniami sanitarnymi wprowadzonymi w kraju. Ponadto oprócz wznowionej części działalności dla mieszkańców, instytucje nadal zapraszają do korzystania z oferty jaką przedstawiają online w ramach akcji #Udomowionakultura.

Miejska Biblioteka Publiczna

Zapraszamy Czytelników do Biblioteki Głównej oraz Filii od 18 maja 2020 r. w nowych godzinach:
Biblioteka Główna

 • Od poniedziałku do piątku – od 8.00 do 18.00,
 • Sobota - nieczynne.

Informacje o godzinach pracy filii – dostępne na stronie www.biblioteka.jaw.pl, w zakładce "O bibliotece".

Zgodnie z rekomendacjami Biblioteki Narodowej, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie wdraża nowe procedury obowiązujące przy zwrocie publikacji. Książki, przyjmowane przez bibliotekarzy zaopatrzonych w rękawiczki i maseczki ochronne, poddane zostaną pięciodniowej kwarantannie. W obecnej sytuacji nie będziemy jeszcze w stanie prowadzić czytelń, dlatego mieszkańcy będą mieli możliwość wypożyczenia zbiorów dotychczas udostępnianych prezencyjnie.

By zapewnić bezpieczeństwo prowadzona będzie dezynfekcja powierzchni będących w kontakcie z publikacjami.  Wszyscy zobligowani będą do ogólnych zasad bezpieczeństwa (używanie maseczek, mycie rąk, zachowanie bezpiecznej odległości oraz ograniczenie liczby osób przebywających w jednym czasie w bibliotece).

Czas zwrotu zaległych publikacji, przedłużony został do 30 maja. Dodatkowo w filiach wprowadzone będą przerwy w obsłudze czytelników, która będzie miała miejsce w godz. od 12.15 do 13.00 i przeznaczona będzie na dezynfekcję i wentylację pomieszczeń.

Szczegółowe informacje dla czytelników przebywających na terenie biblioteki:

 • Korzystamy tylko z wydzielonych przestrzeni i działów, w celu wypożyczenia zbiorów.
 • Przebywamy na terenie biblioteki w maseczkach i rękawiczkach.
 • W przypadku Filii, o małych powierzchniach, zasadne jest wcześniejsze umówienie telefonicznie lub mailowo wizyty na konkretną godzinę, co pozwoli uniknąć kolejek.
 •  W Bibliotece Głównej, oczekując na obsługę biblioteczną, przebywamy tylko w wyznaczonej strefie, którą stanowi hol biblioteczny - przestrzeń przed bramkami, zachowując przy tym bezpieczną odległość pomiędzy oczekującymi - ok. 1,5 m.
 • W jednym czasie, na jednym poziomie może przebywać nie więcej niż 10 osób/poza  pracownikami biblioteki/.
 • Korzystamy z dostępnych środków do dezynfekcji rąk, znajdujących się na stoliku, przy drzwiach wejściowych.
 • Książki zwracane do biblioteki są poddawane dziesięciodniowej izolacji, co oznacza, że przez ten czas nie można ich wypożyczyć.

Informacje dodatkowe dla czytelników:

 • W czasie trwania epidemii, na terenie biblioteki nie będzie możliwości skorzystania z siedzisk, stolików, sal  projekcyjnych, Biblioteki Malucha, czytelni, kącików zabaw dla dzieci.
 • W wypożyczalniach Biblioteki Głównej /za bramkami/, przy jednym stanowisku obsługi Czytelnika, nie powinno przebywać więcej niż trzech korzystających, którzy zachowają bezpieczną odległość między sobą, tj. ok. 1,5 m.
 • Wskazane jest by książki podawał czytelnikom bibliotekarz, ograniczając do minimum wolny dostęp do zbiorów.
 • Pracownicy Czytelni i Działu Multimedialnego świadczą tylko usługi informacyjne, w tym te związane z organizacją dostępu online.
 • W Dziale Multimedialnym możemy wypożyczyć audiobooki, filmy, czytaki i czytniki e-booków.
 • W czytelniach, na okres 3 dni, można wypożyczyć książki i czasopisma archiwalne dotychczas udostępniane tylko na miejscu w bibliotece. Istnieje możliwość jednorazowej prolongaty wypożyczonych egzemplarzy na kolejne 3 dni, informując bibliotekarza telefonicznie lub mailowo.
 • Szczególnie należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, w przypadku gdy użytkownik przejawia objawy choroby lub znajduje się w grupie osób, które nie mają obowiązku noszenia maseczek.
 • Zachęcamy Państwa do korzystania ze zbiorów online, oferowanych przez bibliotekę (np. IBUK Libra, Legimi).

CK Teatr Sztuk

Od poniedziałku, 18 maja uruchomione zostaje zwiedzanie ekspozycji Galerii Kameralnej, która znajduje się na I piętrze Teatru Sztuk. Prace można zobaczyć w godzinach od 10.00 do 14.00. W galerii zobaczymy aktualnie rysunki Piotra Bąka.

Na terenie galerii obowiązuje ograniczona liczba zwiedzających (do 3 osób) oraz maseczka ochronna. Przed wizytą w galerii powinniśmy poinformować pracowników CK Teatru Sztuk o chęci zwiedzania telefonicznie: 32 616 28 79, aby ustalić konkretny termin i godzinę. Zwiedzanie odbywa się bez oprowadzania kuratorskiego.

Muzeum Miasta Jaworzna

Od wtorku, 19 maja br. swoją działalność stacjonarną dla mieszkańców wznawia również Muzeum Miasta Jaworzna. Jaworznianie będą mogli skorzystać ze zwiedzania w limitowanych grupach rodzinnych, pojedynczo – jednak nie więcej niż 10 osób na godzinę, po wcześniejszym telefonicznym bądź mailowym ustaleniu zwiedzania. Ponadto zapewniony zostanie bezkolizyjny przepływ zwiedzających, zmianie ulegną trasy zwiedzania.

Na razie nie będzie możliwości wykorzystania multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (ekrany dotykowe). Na terenie placówki nie będą organizowane również wydarzenia takie jak np. wernisaże czy koncerty.

Nie przewiduje się udostępnienia przestrzeni gastronomicznych, handlowych i edukacyjnych, mieszczących się w budynku a także organizacji wycieczek szkolnych  czy innych placówek dydaktyczno-wychowawczych. Trwają  również przygotowania do udostępniania wnętrz online. 

Wszystkie instytucje kultury wznawiające działalność w przyszłym tygodniu, skonsultowały swoje plany organizacyjno-techniczne (pod kątem zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa) z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Jaworznie - tym samym wdrażając nowe wytyczne i normy bezpieczeństwa sanitarnego i higienicznego w swoich placówkach.