Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Otwarto mieszkanie chronione

28 lutego 2020, 14:20

fot. UM Jaworzno | Uroczyste otwarcie mieszkania chronionego

fot. UM Jaworzno | Uroczyste otwarcie mieszkania chronionego

W czwartek, 27 lutego otwarto pierwsze w Jaworznie mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koła w Jaworznie mają wprowadzić się tam już w niedzielę, 1 marca.

Trzypokojowe mieszkanie na parterze bloku przy ul. Matejki ma spełniać trzy funkcje. Przede wszystkim będą w nim na co dzień mieszkać uczestnicy WTZ, którzy w asyście opiekunów będą uczyć się samodzielności. Lokal będzie miał również funkcję interwencyjną, co oznacza, że schronienie będą mogły w nim znaleźć te osoby z niepełnosprawnościami, które w wyniku śmierci lub choroby rodziców bądź opiekunów straciły opiekę. Jeśli któryś z uczestników osiągnie samodzielność, a nie będzie posiadał innego miejsca zamieszkania, będzie mógł w mieszkaniu chronionym zamieszkać na stałe

- Dla naszych podopiecznych to duże wyzwanie, ale i niezwykła okazja, by nabyć umiejętności potrzebnych do tego, by jak najlepiej radzić sobie w życiu - podkreśla Monika Włodarczyk-Raczek, kierownik jaworznickiego WTZ.

Mieszkanie powstało dzięki pomocy wielu instytucji, osób prywatnych i lokalnych przedsiębiorców. Dobrym duchem przedsięwzięcia od początku był radny Maciej Stanek, który sprawą szybko zainteresował Monikę Bryl, wiceprezydent Jaworzna. Duże wsparcie władz miasta, Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych oraz wielu prywatnych sponsorów pozwoliło w stosunkowo krótkim czasie znaleźć w zasobach gminnych odpowiednie, przestronne mieszkanie na parterze, wyremontować je, wyposażyć i przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczestników WTZ oraz wolontariuszy prace remontowe i adaptacyjne trwały zaledwie trzy miesiące!

W uroczystym otwarciu mieszkania chronionego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną uczestniczyli m.in. wiceprezydent Monika Bryl, Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, Jan Wroński, dyrektor śląskiego oddziału PFRON, Łukasz Curyło, dyrektor PUP, Czesław Smalcerz, dyrektor MOPS oraz radny Maciej Stanek.
 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek