Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego 2020, 11:00

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. W ramach obchodów w Jaworznie, w najbliższą sobotę, 29 lutego o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury odbędzie się koncert patriotyczny Tadka Polkowskiego. Wstęp bezpłatny.

W ramach obchodów, w sobotę, 29 lutego o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie odbędzie się uroczysta gala organizowanego przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną V wojewódzkiego konkursu pn. "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie", którego celem jest upowszechnianie wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego walczących o niepodległość Polski po II wojnie światowej oraz upamiętnienie Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Na laureatów trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół podstawowych (klasy 7,8) oraz szkół ponadpodstawowych, czekają wyjątkowe nagrody - wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W związku z tym, że jest to jubileuszowa edycja Konkursu, zaproszenie do Brukseli otrzymają także nauczyciele, opiekunowie prac laureatów. Wszyscy finaliści otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na koncert patriotyczny Tadka Polkowskiego (Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie, sobota, 29 lutego, godz. 16.00). Wstęp bezpłatny.

W związku z przypadającym w marcu Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza do obejrzenia wystawy pt. Precz z kajdanami bolszewizmu… Oddział partyzancki "Wiarusy" 1947-1949, którą do 27 marca br. można oglądać w przestrzeni Biblioteki Głównej. Autorem prezentacji jest Dawid Golik, a organizatorem Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Wystawa opowiada o dziejach jednego z wielu oddziałów partyzanckich, które po śmierci Józefa Kurasia "Ognia" postanowiły kontynuować walkę z komunistyczną władzą. Ich działalność koncentrowała się w Gorcach i Beskidach. Za pomocą wcześniej niepublikowanych zdjęć i dokumentów ukazano dwuletnie zmagania żołnierzy podziemia niepodległościowego z wszechwładnym systemem zniewolenia.

Z kolei w czwartek, 12 marca o godz. 10.00, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie poświęcone jednemu z Niezłomnych - Józefowi Kurasiowi, postaci wciąż wzbudzającej wielkie emocje i kontrowersje. Prelekcję wygłosi Michał Miwa-Młot z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

***

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny". Tak brzmiało uzasadnienie projektu ustawy w sprawie ustanowienia 1 marca świętem bohaterów powojennej konspiracji niepodległościowej.

Aż do powstania Solidarności, społeczność "Żołnierzy Wyklętych" była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu narodu polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia - 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni "leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN - Józef Franczak "Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Wybranie na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca nie było przypadkowe. Tego dnia w 1951 r., w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek