Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Jaworzno finalistą europejskiej nagrody za bezpieczeństwo drogowe

27 lutego 2020, 15:14

Jaworzno finalistą europejskiej nagrody za bezpieczeństwo drogowe

Jaworzno finalistą europejskiej nagrody za bezpieczeństwo drogowe

Jaworzno trafiło do ścisłego finału "Europejskiej Nagrody Bezpieczeństwa Drogowego w Miastach", organizowanego przez Komisję Europejską. Nasze miasto zostało docenione za modernizacje infrastruktury drogowej, tak by sprzyjała wzrostowi bezpieczeństwa, skuteczne wdrażanie Wizji ZERO oraz wspieranie transportu publicznego. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 30 marca w Brukseli.

Jaworzno trafiło do ścisłego finału Europejskiej Nagrody Bezpieczeństwa Drogowego w Miastach (EU Urban Road Safety Award). Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską, aby promować działania europejskich miast w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zachęcać do wymiany dobrych praktyk w tym zakresie. Nagrody przyznawane są za innowacyjne i wybitne osiągnięcia, które przekładają się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W finałowej trójce, która została wybrana przez niezależnych ekspertów z zakresu transportu i mobilności, znalazły się  oprócz Jaworzna: Ordu (Turcja) oraz Pontevedra (Hiszpania). Spośród tych trzech miast zostanie ostatecznie wybrany zwycięzca Europejskiej Nagrody Bezpieczeństwa Drogowego w Miastach.

Jak informuje organizator, Jaworzno zostało wytypowane w szczególności za skuteczne metody ograniczania prędkości na miejskich ulicach, zwiększenie liczby użytkowników komunikacji miejskiej oraz zaangażowanie mieszkańców w proces projektowania infrastruktury.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 30 marca, kiedy to podczas uroczystej gali w Brukseli wręczone zostaną nagrody zwycięzcy oraz pozostałym finalistom. W trakcie ceremonii przewidziana jest również obszerna prezentacja osiągnięć finalistów.

Warto wspomnieć, iż w równolegle odbywającym się konkursie zrównoważonej mobilności miejskiej wśród finalistów znalazł się Wrocław. Zatem aż dwa polskie miasta - Jaworzno i Wrocław - trafiły do finałów europejskich nagród wyróżniających największe osiągnięcia w dziedzinach mobilności i transportu.

- Fakt, iż nasz wysiłek związany z przebudową infrastruktury drogowej w ten sposób, aby była nie tylko wydajna pod względem komunikacyjnym, ale również maksymalnie bezpieczna, został doceniony przez Komisję Europejską jest niezwykle nobilitujący. Zostaliśmy wskazani wśród trzech miast, które najlepiej w całej Europie realizują założenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa w miejskim ruchu drogowym - mówi Prezydent Jaworzna Paweł Silbert. - Przez lata realizowaliśmy założenia studium transportowego sporządzonego przez profesjonalistów na bazie twardych danych oraz wiedzy naukowej. O tym, że był to słuszny kierunek świadczą statystyki policyjne, w których obserwujemy spadek liczby wypadków drogowych i spadek liczby ich ofiar. Dla mnie najistotniejsze jest to, iż dzięki dobrze przemyślanym inwestycjom drogowym, uratowaliśmy z pewnością kilkadziesiąt istnień ludzkich. To miłe, że Jaworzno pod względem ruchu drogowego zostało uznane za jedno z najbezpieczniejszych miast w Polsce. Równie miłe, że zauważono to nawet na poziomie Unii Europejskiej.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek