Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Istotne informacje o koronawirusie

31 stycznia 2020, 10:42

Istotne informacje o koronawirusie

Istotne informacje o koronawirusie

Podczas czwartkowej Sesji Rady Miejskiej w Jaworznie, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jaworznie Bożena Wójcik, poinformowała o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą rozprzestrzeniający się z Chin - koronawirus. W związku z licznymi zachorowaniami na świecie, w czwartek, 30 stycznia 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym. Oznacza to, że wirus stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego w innych państwach poprzez międzynarodowe rozprzestrzenianie oraz potencjalnie wymaga skoordynowanej reakcji międzynarodowej.

- Koronawirus, z którym mamy obecnie do czynienia, jest jednym z wielu wirusów chorobotwórczych, które są odpowiedzialne za infekcje grypopodobne. Jeżeli chodzi o jego zjadliwość, to plasuje się na poziomie wirusa grypy - o śmiertelności od 1 do 4 procent. Mieliśmy już do czynienia z wirusami o dużo większej zjadliwości, np. SARS, którego śmiertelność wynosiła 20 procent. Jeżeli chodzi o teren Polski, to jak na razie jesteśmy bezpieczni, zagrożenie jest niskie. Było kilka zgłoszeń podejrzeń zarażeń, ale zostały wykluczone. W Polsce na chwilę obecną nie mamy takich zakażeń - mówiła podczas sesji Bożena Wójcik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jaworznie.

Koronawirus 2019-nCoV należy do rodziny koronawirusów, do której zalicza się wiele wirusów, które mogą powodować różne objawy i choroby, np. łagodne, takie jak przeziębienie, ale także ciężkie jak ostry zespół oddechowy (SARS). Obecnie najwięcej zarażonych koronawirusem osób przebywa w Chinach, ale przypadki zakażeń pojawiły się też w kilkunastu krajach świata, w tym także w Europie. W Polsce na chwilę obecną nie potwierdzono ani jednego przypadku zakażenia.

- Nie należy wpadać w panikę. Jest to wirus podobny do grypy, czyli należy przede wszystkim zachować racjonalny sposób poruszania się. Zalecane jest częste mycie rąk, gdyż wirusa można pozbyć się przez mycie rąk mydłem. Wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli nie ma możliwości zarażenia się poprzez dotykanie przedmiotów, które miały styczność z osobą zakażoną. Należałby za to zrezygnować z podróży do Azji i Chin. Przeżywalność wirusa na przedmiotach plastikowych wynosi 48 godzin - dodaje Bożena Wójcik.

Służby sanitarne na bieżąco przekazują informacje dotyczące wirusa. Ze szczegółowymi danymi można zapoznać się m.in. na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego oraz Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jaworznie.