Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Podarujmy miłość w święta

24 grudnia 2019, 11:09

fot. UM Jaworzno | Pomysłodawczynie chcą zachęcić jaworznian do okazania sobie uczuć w święta

fot. UM Jaworzno | Pomysłodawczynie chcą zachęcić jaworznian do okazania sobie uczuć w święta

W wigilię na jaworznickim Rynku stanęła pergola, na której zawieszone zostały gałązki jemioły oraz tablica z napisem: "Podarujmy miłość w święta".

Jemioła to, obok udekorowanej choinki jeden z symboli Bożego Narodzenia. Wieszana w domach ma przynosić szczęście i pomyślność. Tradycją jest też całowanie się pod jej zawieszonym pękiem. Jako ważny symbol funkcjonuje od czasów przedchrześcijańskich. W kulturze celtyckiej darzona była najwyższą czcią jako roślina magiczna, mająca zapewnić dostatek. Wiara w cudowne właściwości jemioły przetrwała do dziś. Obecnie całujący się pod nią ludzie liczą na szczęśliwy związek. Uważa się też, że jeśli jemioła usychając zachowa kolor, to kolejny rok będzie pomyślny.

Zawieszenie jemioły na jaworznickim Rynku to inicjatywa mieszkanek naszego miasta, Nikoli Półki i Zuzanny Danelczyk.

- Boże Narodzenie to ten moment w roku, kiedy jesteśmy dla siebie życzliwi, staramy się zapomnieć o codziennych troskach. Wieszając na rynku jemiołę chcemy zachęcić jaworznian do okazania sobie uczuć w świąteczny czas - mówi Nikola Półka.

Pergola będzie stała do niedzieli, 29 grudnia. Zachęcamy Państwa do robienia sobie zdjęć pod jemiołą i umieszczania ich w portalach społecznościowych z hasztagiem #PodarujmyMiłośćwJaworznie.