Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Sasanki wrócą, ale w innym miejscu

28 listopada 2019, 14:06

Sasanka

Sasanka

Jednym z tematów dzisiejszej sesji Rady Miejskiej było zniesienie pomnika przyrody "Sasanka". Nie oznacza to jednak, że nasze miasto rezygnuje ze starań o przywrócenie populacji tej rośliny. Sasanki w przyszłości powrócą, ale w miejscu bardziej sprzyjającym ich bytowaniu.

Decyzja o zniesieniu pomnika przyrody przez radnych to tylko formalność, ponieważ minęło 25 lat odkąd na obszarze tym sasanki już nie występują. Oznacza to, że pomnik przyrody stracił swoje wartości przyrodnicze i jego zniesienie to kolejny etap procedury. Miasto podejmie jednak próby reintrodukcji rośliny, ale w miejscu, gdzie warunki naturalne będą sprzyjać kwiatom.

Przyczyną zaniku gatunku była dewastacja przez mieszkańców oraz rozwój drzewostanów czy wysokich roślin trawiastych - w konsekwencji sasanka została zacieniona. Roślinność występująca na terenie dawnego siedliska sasanki jest niekorzystna dla tego gatunku, dlatego nie ma szans na to, żeby znów zaczęła tam rosnąć. Dodajmy, że obszar pomnika objęty jest także ochroną jako "Zespół przyrodniczo krajobrazowy Uroczysko Sadowa Góra", dlatego zniesienie ochrony prawnej pomnika w żaden sposób nie wpłynie na środowisko.

Obrazek