Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Taniej z kompostownikiem. Nowa ulga dla mieszkańców

28 listopada 2019, 07:50

fot. MZNK | Ogrodowy kompostownik

fot. MZNK | Ogrodowy kompostownik

Mieszkańcy, którzy zrezygnują z oddawania bioodpadów i będą kompostować je we własnym zakresie, otrzymają miesięczną ulgę w opłacie za śmieci w wysokości 2,50 zł od osoby. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, radni pochylą się nad projektem uchwały w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Ulga będzie obowiązywać już od przyszłego roku.

Zwolnienie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym właściciel nieruchomości zadeklaruje kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym. O tego typu ulgę mieszkańcy pytali już od pewnego czasu. Przypomnijmy, że możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania daje ustawa, która obowiązuje od września tego roku. Dla przykładu czteroosobowa rodzina, decydując się na kompostowanie bioodpadów we własnym zakresie, może obniżyć miesięczne rachunki o 10 zł.

Kilka porad dotyczących kompostowania bioodpadów:

  • Kompostować można w kupionym specjalnym pojemniku lub wykonać go samemu z desek, drewnianych palet lub metalowej siatki, dbając o właściwy przepływ powietrza.
  • Kompostownik powinien być w miejscu nie bardzo nasłonecznionym.Kompostować można liście, trawę, obierki warzyw i owoców (za wyjątkiem cytrusowych), a nawet fragmenty tektury (np. z wytłoczek po jajkach), skorupki jaj, sianko czy ściółkę zwierząt domowych np. chomików.
  • Nie należy wrzucać do kompostownika mięsa, ryb, gotowanej żywności, popiołu węglowego, odchodów zwierząt lub pieluszek dziecięcych.
  • Co miesiąc należy przemieszać zawartość kompostownika w celu dostarczenia powietrza oraz dotarcia mikroorganizmów do wszystkich warstw kompostu.
  • Prawidłowo prowadzony kompostownik ma zapach ściółki leśnej. Nie należy też mylić procesów próchnicznych z gniciem. Jeżeli w kompoście wyczuwamy zapach zgnilizny znaczy to, że kompost jest zbyt wilgotny i powinniśmy go mieszać częściej. Z drugiej strony, jeżeli kompost jest zbyt suchy, należy go polać wodą.

I to wystarczy. W zamian otrzymujemy kompost, o którym mówi się, że jest nawozem doskonałym. Powstaje głównie z roślin i resztek z gospodarstwa domowego, zapewnia więc właściwy obieg materii w przyrodzie. Zawiera niezbędne i łatwo przyswajalne przez rośliny składniki. Poprawia strukturę ziemi, która dzięki dostarczonej próchnicy staje się przewiewna, pulchna i dobrze chłonie wodę. Niezależnie od zastosowanej dawki kompost nie ma szkodliwego wpływu na rośliny, użytkowników ogrodu oraz na żyjące w nim zwierzęta.

W przypadku wprowadzenia tej możliwości w naszej gminie, ustalona zostanie obniżona opłata na każdego członka gospodarstwa, w którym bioodpady są kompostowane.