Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Naukobus Centrum Nauki Kopernik w GEOsferze

3 lipca 2019, 11:47

fot. Centrum Nauki Kopernik

fot. Centrum Nauki Kopernik

W czwartek i piątek, 11 i 12 lipca Naukobus warszawskiego Centrum Nauki Kopernik zawita do  Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Wizyta Naukobusu wpisuje się w 5-lecie obchodów jaworznickiej GEOsfery.

Wystawa udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Dzieci będą zachwycone. Na wystawę zaproszeni są także dorośli. Wystawa będzie dostępna w czwartek w godz. 10.00 do 18.00 oraz w piątek (półkolonie) od godz. 8.00 do 14.00.

Dotykanie nauki

Samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość. Siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także "Poradnik młodego naukowca". Znajdują się w nim propozycje doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu. Dzięki temu można dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.

Nauka inaczej

Dlaczego Naukobus jest tak interesujący? Pozwala dostrzec inną, emocjonującą twarz nauki. To nie są zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw, które rządzą światem. 20 eksponatów daje szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę - edukatorzy pomagają zrozumieć zasady ich działania oraz przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.

Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi "Nauka dla Ciebie", realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w młodych ludziach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań. To dlatego Centrum Nauki Kopernik pomoże także nauczycielom rozbudzać w uczniach zainteresowanie nauką.

Organizacją przedsięwzięcia w Jaworznie zajmuje się Stowarzyszenie Katolickie „Przyjaźń Jaworznicka” oraz z ramienia gminy - Ośrodek Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera.

Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania "Naukobus", które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą "Nauka dla Ciebie".
 

Obrazek
Obrazek