Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

200 tys. złotych dotacji na „Profilaktyczne wakacje”

25 czerwca 2019, 14:31

fot. UM Jaworzno

fot. UM Jaworzno

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku miasto wsparło organizacje pozarządowe w przygotowaniu profilaktycznych wakacji dla jaworznickich dzieci. Dotacja wynosi 200 tys. zł!

W ubiegłym tygodniu zostały podpisane umowy z organizacjami pozarządowymi, które będą realizowały projekty związane z opieką nad dziećmi. W sumie siedem z nich otrzyma na ten cel 200 tys. zł. W poniedziałek, 24 czerwca Łukasz Kolarczyk, pełnomocnik prezydenta ds. przedsiębiorczości i współpracy społecznej wręczył symboliczne dokumenty poświadczające otrzymanie dotacji.

- Zapewnienie jaworznickim dzieciom i młodzieży możliwości aktywnego spędzenia wakacji, to dla gminy jedno z zadań priorytetowych. Co roku wachlarz wniosków o przyznanie środków na ten cel jest coraz bogatszy - mówi Łukasz Kolarczyk. - Taka forma spędzania wolnego czasu sprawia, że realizowane są zadania z zakresu profilaktyki w przystępny i ciekawy dla najmłodszych sposób – zaznacza.

W tym roku umowy o przyznanie dotacji podpisali przedstawiciele: Ochotniczej Straży Pożarnej Ciężkowice z projektem „Ogniste lato 2019”, Caritas Diecezji Sosnowieckiej z „Wakacyjną przygodą”, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska Hufiec Jaworzno na projekt „Harcerskie Lato 2019. Kolonia Zuchowa w Wilkowicach i Obóz Harcerski w Orzyszu”. Ponadto pomoc gminy otrzymali również: Parafia św. Elżbiety Węgierskiej na „Wakacje z MAPETem”, Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej na program „Zdobądź szczyty”, Stowarzyszenie Arete na realizację zadania „Uzależnieni od sztuki i sportu” oraz Uczniowski Klub Sportowy „Akademia 2012” na „Wakacje z Akademią”.

- Letnie kolonie są taką wisienką na torcie w całorocznej działalności naszej świetlicy. Korzystając z dofinansowania możemy po raz kolejny wyjechać na wakacje. Tym razem naszym celem będzie Karpacz. Pojedzie z nami 50 dzieci, a podczas wyjazdu, oprócz mnóstwa atrakcji dla kolonistów, przeprowadzimy też razem z terapeutą uzależnień program profilaktyki alkoholowej - opowiada ks. Marek Gąsiorek opiekun działającej przy parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej świetlicy MAPET.

- Jak co roku razem z naszymi zuchami i harcerzami na wakacje wyjeżdżają podopieczni jaworznickiego Domu Dziecka i Dobrego Domu. Za każdym razem świetnie się odnajdują podczas obozów, są nastawieni na działanie i na przygodę – podkreśla hm. Kinga Jędrzejek, komendant jaworznickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

Zadania dofinansowane przez miasto w tym roku:

"Ogniste lato 2019" to już ósma edycja letniego wypoczynku realizowanego przez OSP „Ciężkowice”. W tym roku, uczestnicy wybierają się na Mazury. Ośrodek wypoczynkowy mieści się w miejscowości Ruciane Nida. Położenie geograficzne tej niewielkiej miejscowości jest bardzo atrakcyjne, ponieważ w promieniu około 20 km mieszczą się dwie wizytówki Krainy Tysiąca Jezior - Mrągowo i Mikołajki. Wśród atrakcji znajdą się wyjazd do aquaparku w Mikołajkach, rejs statkiem po jeziorze Śniardwy, który rozpocznie w porcie Ruciane Nida (jedną z atrakcji będzie pokonanie śluzy Guzianka) oraz wyjazd do Ełku, gdzie odbędzie się wycieczka zabytkową kolejką wąskotorową. OSP „Ciężkowice” stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo, zajęcia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, cykl zajęć profilaktycznych, ogrom zajęć sportowych, ruchowych i ogólnorozwojowych. Ponadto wiele imprez kulturalno-rekreacyjnych.

UKS „Akademia 2012”  zabierze małych sportowców w  okolice Dębicy (Dworek Dębiński) aby tam zorganizować dla nich obóz. Obóz zostanie zorganizowany w II turach:

  • I tura w terminie 28 lipca - 3 sierpnia dla roczników 2004-2007.
  • II tura w terminie 4 sierpnia - 10 sierpnia dla roczników 2008 - 2012.

Do dyspozycji uczestników będzie basen ze zjeżdżalniami oraz kręgielnia tak aby poza realizacją programu profilaktycznego i codziennych treningów dzieciaki miały zróżnicowaną formę wypoczynku.  Dla każdego z turnusów zostanie zorganizowane jedna wycieczka fakultatywna oraz wyjścia na basen i kręgielnie.

Zadanie publiczne realizowane przez Parafię pw. Elżbiety Węgierskiej polegać będzie na organizacji w dniach od 27.07.2019 do 7.08.2019 roku kolonii MAPET, dla 50 dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Kolonia odbędzie się w ośrodku wypoczynkowym Dom Wczasów Dziecięcych "Architekton" w Karpaczu. Podczas kolonii odbywać się będą wycieczki piesze, oraz wycieczki autokarowe. W czasie ich trwania dzieci i młodzież zostaną zapoznane z regulaminami wycieczek pieszych, regulaminem zachowania się na pływalni, regulaminem zachowania się w górach. Będą organizowane animacje z udziałem profesjonalnych animatorów czasu wolnego, oraz warsztaty prowadzone przez wykwalifikowaną firmę organizującą eventy dla dzieci.

ZHP w ramach zadania zorganizuje następujące wyjazdy:

  • Obóz harcerski na Mazurach - turnus 21 dniowy

Wypoczynek dzieci i młodzieży na obozie harcerskim na Mazurach - dzieci i młodzież zrzeszona i niezrzeszona. Realizacja programu obozu wraz z programem profilaktycznym. Uczestnicy będą podzieleni na grupy jednorodne wiekowo powyżej 10 roku życia, tak aby dostosować program kulturalno - turystyczny, ale też metody i treści realizowanego programu profilaktycznego do wieku uczestników.

  • Kolonia zuchowa w Orzyszu - turnus 14 dniowy

Udział zuchów w kolonii w Orzyszu. Realizacja programu kulturalno - turystycznego: 4 wycieczki turystyczno - krajoznawcze (w tym 2 autokarowe), festiwal piosenki, quizy, zajęcia z majsterki, teatry zuchowe, praca szóstkami, ogniska, zawody sportowe, zabawy przy muzyce, gry terenowe. Nad małymi grupami - szóstkami czuwają starsze druhny tzw. szóstkowe, które pomagają zuchom podczas kolonii w czynnościach higienicznych, utrzymaniu porządku oraz animują działania realizujące program, śpią z dziećmi w namiotach. W czasie kolonii zostanie też zrealizowany program profilaktyczny przez specjalistów.

  • Kolonia zuchowa w Wilkowicach

Wypoczynek dzieci i młodzieży. Realizacja programu kulturalno - turystycznego: 4 wycieczki turystyczno - krajoznawcze (w tym 2 autokarowe - Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej). Podczas kolonii zuchy będą realizowały sprawności zespołowe o tematyce przyrodniczej, sportowej, turystycznej. Dzieci będą rozwijały swoje zainteresowania i uzdolnienia realizując sprawności indywidualne. Atrakcyjne formy pracy charakterystyczne dla metodyki zuchowej - dostosowane do wieku uczestników, które zostaną zrealizowane podczas kolonii to: festiwal piosenki, quizy, zajęcia z majsterki, teatry zuchowe, praca szóstkami, ogniska, zawody sportowe, zabawy przy muzyce, gry terenowe, zwiady. Nad małymi grupami czuwają starsze druhny i druhowie, którzy pomagają zuchom podczas kolonii w czynnościach higienicznych, utrzymaniu porządku oraz animują działania realizujące program, śpią z dziećmi w domkach campingowych. W czasie kolonii zostanie też zrealizowany przez specjalistów program profilaktyczny dostosowany do wieku odbiorców.

Zadanie publiczne „Zdobądź Szczyty” realizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych potrwa od 1.06 do 22.09.2018r, w tym wyjazd wakacyjny w terminie od 06.07 do 19.07.2019r. Wyjazd wakacyjny odbędzie się w Lewinie Kłodzkim, w górach Stołowych, w Ośrodku Wypoczynkowym Marysieńka. W zadaniu weźmie udział ok. 50 mieszkańców Jaworzna. Są to rodziny wielodzietne. Podczas wypoczynku przeprowadzony będzie program profilaktyczny. Popołudniami uczestnicy będą brać udział w zajęciach teatralnych, warsztatach plastycznych, meczach, turniejach, konkursach, w spartakiadzie. Na wieczory zaplanowano: ognisko, pogadanki, dyskoteki, pokazy mody, szokujące fryzury, wieczór z dobrym filmem, kółka dyskusyjne.

Program „Wakacyjna przygoda” to oferta letniego wypoczynku w formie kolonii letnich z atrakcyjnym programem dla 100 dzieci i młodzieży z terenu Jaworzna w miejscowościach wypoczynkowych, w tym dla grupy ok. 20 dzieci z rodzin zastępczych. Zadanie jest realizowane przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Głównym celem kolonii jest wypoczynek, zmiana klimatu i poprawa ogólnej kondycji organizmu dzieci i młodzieży. Podczas kolonii realizowane będą: program rekreacyjno-turystyczny, program integracyjny z elementami profilaktyki uzależnień, oraz program edukacji ekologicznej. Uczestnicy w ramach zadania mają zagwarantowane: zajęcia sportowe oraz gry i zabawy na powietrzu, zajęcia ruchowe przy muzyce, aqua park, kąpieliska geotermalne, spotkania wieczorne.

Ponadto ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie dofinansowano kwotą w wysokości 15 000,00 zł projekt pn. „Silni i niezależni – bezpieczne wakacje w mieście” w ramach którego zorganizowane zostaną 2 turnusy półkolonii skierowanych do 40 wychowanków Ogniska Wychowawczego w Jaworznie. W ramach przedsięwzięcia uczestnikom zorganizowane zostaną pogadanki profilaktyczne, wycieczki, zajęcia sportowe, taneczne, wyjścia na basen.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek