Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

15 lat Polski w Unii Europejskiej

1 maja 2019, 06:00

15 lat Polski w Unii Europejskiej - #dziękUEmy

15 lat Polski w Unii Europejskiej - #dziękUEmy

1 maja 2019 roku będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy i wymianie doświadczeń, a przede wszystkim środkom europejskim, nasz kraj przeszedł niesamowitą metamorfozę. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, przyspieszyło proces zmian inwestycyjnych, infrastrukturalnych i społecznych. Prezydent Paweł Silbert i jego współpracownicy latami planowali, a następnie składali wnioski i pozyskiwali ogromne fundusze na rozwój Jaworzna. Dzisiaj Jaworzno może się pochwalić całą gamą wykonanych inwestycji i projektów z dofinansowaniem unijnym.

Pozytywne skutki członkostwa wyraźnie widać w polskich miastach. Dzięki środkom finansowym z UE samorządy zrealizowały wiele inwestycji infrastrukturalnych, rewitalizacji, powstało wiele nowoczesnych obiektów sportowych i kulturalnych.

Całkowita wartość projektów zrealizowanych w Jaworznie przez ostatnich siedemnaście lat wynosi ponad miliard złotych! W tym, uzyskano ponad 650 mln zł dofinansowania ze środków zewnętrznych. Na te ogromne kwoty składają się dotacje pozyskane z różnych źródeł: Funduszy Europejskich czy z budżetu państwa jak i środki, które miasto musiało zainwestować, żeby otrzymać poszczególne dotacje.

To nowe drogi, autobusy, parki, tereny rekreacji, nowe przestrzenie miejskie, kanalizacja. W Jaworznie ze środków pochodzących z UE wybudowano nowy rynek, bibliotekę, wykonano projekty kanalizacyjne i oczyszczalnię ścieków. Zaprojektowana i zbudowana została sieć dróg w ramach projektu Miasto Twarzą do Autostrady, powstał Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera, wkrótce perłą rekreacji zostanie odnowiona Sosina. Cały czas unowocześniany jest tabor autobusowy - to dzięki skutecznemu aplikowaniu o te środki, po Jaworznie jeżdżą najnowocześniejsze elektryczne autobusy. Wkrótce będziemy mogli podziwiać halę widowiskową w nowej odsłonie i nowoczesny parking dla rowerów. Uzbrojone tereny inwestycyjne zyskują kolejnych nabywców.

Jaworzno rozwija się dzięki temu, że potrafi skutecznie aplikować, bronić wnioski konkursowe i pozyskiwać ogromne środki, m.in. z Unii Europejskiej. Niemałą rolę pełni również umiejętność zabezpieczenia w budżecie wkładu własnego pod przyszłe projekty.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek