Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Tężnia Solankowa otwarta!

29 kwietnia 2019, 12:28

Tężnia Solankowa otwarta!

Tężnia Solankowa otwarta!

W ramach obchodów Dnia Ziemi, w sobotę 27 kwietnia br. otwarto Tężnię Solankową. Projekt Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego został zrealizowany w Ośrodku Ekologiczno - Geologicznym "GEOsfera". Obiekt otworzyły wnioskodawczynie projektu Jadwiga Grzybek i Maria Królikowska.

W uroczystym otwarciu udział wzięli również: Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, Zastępca Prezydenta Miasta Monika Bryl, Sekretarz Miasta Ewa Sidełko - Paleczny oraz Radni Rady Miejskiej i przedstawiciele wykonawców inwestycji.

Podczas imprezy mieszkańcy otrzymali pamiątkowe torby oraz solankę do inhalacji z Zabłocia. Nie zabrakło warsztatów, wykładów i konkursów organizowanych przez jaworzniką GEOsferę. Ponadto jaworznianie mieli okazję zapoznać się z projektem realizowanym w ramach kampanii "Jaworzno miastem wolnym od foliówek" przez jaworznickich seniorów - szytymi z firanek workami, które mają zastąpić plastikowe reklamówki.

Dla osób szukających sportowych wrażeń przygotowano trening na świeżym powietrzu oraz zawody łucznicze. Mieszkańcy mogli również posilić się i upiec kiełbaski przy specjalnie przygotowanych na to wydarzenie paleniskach.

***

Nowo otwarta tężnia w kształcie graniastosłupa ma powierzchnię 180 m2 i wypełnia ją tarnina, po której spływa sprowadzona z Zabłocia solanka. Konstrukcja wykonana jest z drzewa modrzewiowego. Obiekt ma ponad 15 metrów długości, jest wysoki na 6,5 metra i szeroki na blisko 4 metry.

Inwestycja pochłonęła ponad milion złotych i została zrealizowana w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Z ramienia Gminy jego realizacją zajął się Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Obiekt otwarty będzie od wiosny do końca jesieni codziennie w godzinach od 10:00 do 22:00. Dla zdrowia inhalować powinno się kilka razy w tygodniu od 45 do 60 minut.
 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek