Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Podatki bez zmian

4 grudnia 2018, 15:08

Podatki bez zmian

Podatki bez zmian

Podczas poniedziałkowej Sesji Rady Miejskiej, radni poparli zaproponowane przez prezydenta Pawła Silberta projekty uchwał dotyczące podatków lokalnych na przyszły rok. Dzięki temu już szósty rok z rzędu stawki podatku od nieruchomości pozostaną na tym samym poziomie. Nie zmienią się również stawki podatku od środków transportowych. Ponadto od 2019 roku ze zwolnienia od podatku od środków transportowych korzystały będą pojazdy posiadające napęd elektryczny oraz hybrydowy.

- 2019 będzie kolejnym rokiem, w którym w naszym mieście nie wzrosną podatki, które obciążają mieszkańców i przedsiębiorców. Na wspólnym posiedzeniu z Jaworznicką Izbą Gospodarczą ustaliśmy, że m.in. takimi działaniami podejmiemy wysiłek, żeby stwarzać dobre warunki dla lokalnej przedsiębiorczości – mówił podczas Sesji Rady Miejskiej Prezydent Miasta Paweł Silbert.

Podstawową opłatą, którą płacimy na rzecz gminy jest podatek od gruntów oraz budynków. Prezydent zaproponował, by stawki podatku od nieruchomości utrzymać w 2019 roku na poziomie tych z lat 2014 - 2018 (te zaś były niższe od obowiązujących w 2013 roku). Dla osób planujących osiedlenie się w Jaworznie i budowę własnego domu, ważnym jest także fakt, że wciąż zwolnione z podatku od nieruchomości na 10 lat są nowo wybudowane budynki mieszkalne jednorodzinne.

Na poziomie z lat 2016 - 2018 utrzymany zostanie również podatek od środków transportowych. Przypomnijmy, że w 2016 roku znacznie obniżone zostały stawki podatku "transportowego" - średnio o 40 procent, w przedziale od 61 do 16 procent.

Stawki podatków na 2019 rok zostały pozytywnie zaopiniowane przez Jaworznicką Izbę Gospodarczą. Jak pisze w liście zarząd JIG –(...) przyszły rok będzie już kolejnym rokiem stabilnej polityki finansowej miasta, co niewątpliwie sprzyja lokalnej przedsiębiorczości i pozytywnie wpływa na ogólny klimat dla rozwoju gospodarczego w Jaworznie.