Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Sportowcy zasłużeni dla Miasta Jaworzna

30 sierpnia 2018, 09:52

Sportowcy zasłużeni dla Miasta Jaworzna

Sportowcy zasłużeni dla Miasta Jaworzna

Andrzej Stalmach, Kazimierz Orzeł i Jan Urban, to kolejni jaworznianie wyróżnieni dyplomem honorowym "Za zasługi dla miasta Jaworzna". Znani z osiągnięć sportowych, olimpijczycy i terner, przez lata sprawiali, że Jaworzno miało swoich reprezentantów w wielkim sporcie na arenie międzynarodowej. Podczas Sesji Rady Miejskiej, 30 sierpnia br. gratulacje zasłużonym złożyli mu m.in. prezydent Paweł Silbert wraz z zastępcami Tadeuszem Kaczmarkiem i Moniką Bryl oraz Radni Rady Miejskiej.

Osobiście dyplom honorowy odebrał Pan Kazimierz Orzeł, który podziękował wszystkim zebranym za takie wyróżnienie. Ze względów zdrowotnych i zawodowych w uroczystości nie wzięli udziału Panowie - Andrzej Stalmach i Jan Urban. W ich imieniu dyplom i kwiaty odebrali członkowie rodziny.

Pan Andrzej Stalmach - lekkoatleta, olimpijczyk z Jaworzna specjalizujący się w skoku w dal. Dwukrotny rekordzista Polski, jako pierwszy Polak przekroczył granicę 8 metrów. Pięciokrotny mistrz Polski. Dwukrotnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich: w 1964 roku w Tokio – gdzie zajął 8. miejsce oraz w 1968 roku w Meksyku, gdzie również uplasował się na 8. pozycji. Uczestniczył także w Mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1966 roku zajmując 10. miejsce. Był brązowym medalistą Europejskich Igrzysk Halowych w Pradze w 1967 roku.

Pan Kazimierz Orzeł - lekkoatleta, maratończyk i olimpijczyk. Był reprezentantem klubu GKS Jaworzno. Dwukrotny mistrz Polski w maratonie w latach 1976 i 1977, uczestnik XXI Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Trzykrotny zwycięzca konkursu plebiscytu na najlepszego i najpopularniejszego sportowca GKS. W uznaniu długoletniej, wytrwałej i sumiennej pracy oraz osiągnięć w popularyzowaniu naszego miasta w kraju i za granicą został wpisany do Księgi Zasłużonych dla m. Jaworzna.

Pan Jan Urban - trener, piłkarz występujący na pozycji napastnika. W latach 1985 – 1991 reprezentant Polski. Uczestnik Mistrzostw Świata w 1986 roku. Strzelając 49 goli w 168 ligowych meczach, zyskał miano jednego z najlepszych obcokrajowców biegających po hiszpańskich boiskach. Od 2007 roku trener klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Zdobywca Pucharu Polski w latach 2007/08, 2012/13 oraz Mistrzostwa Polski w latach 2012/13 i 2013/14. W latach 1988 i 2008 sięgnął tytułu Superpucharu Polski z podległymi klubami.

***

W gronie osób zasłużonych dla miasta Jaworzna znajdują się: Renata i Jacek Myślińscy, Tadeusz Brzóska, Zofia Orzechowska, Wiesława Polańska, Marek Nowak, Wiesława Osuszek, Mirosław Ciołczyk, Józef Kurek, Janusz Guja, Jan Kurp, Władysław Wiśniewski, Teresa Smyl, Maria Pieczara, Basia Trzetrzelewska, Jan Sierko, Zbigniew Kalamat, Andrzej Karweta, Czesław Kempiński, Stanisław Panek, Marian Szumiło - Kulczycki, Andrzej Węglarz, Kazimierz Kielski, ks. Julian Bajer, Józef Micherda, ks. Józef Lenda, Stefan Ciepliński, Wojciech Dziedziak, Stanisław Nowakowski, Władysław Witek, Stanisław Bigaj.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek