Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Żłobek już od września

16 lipca 2018, 08:00

Żłobek już od września

Żłobek już od września

Rozpoczął się remont w budynku Przedszkola Miejskiego nr 9. Od września do przedszkolaków z Podwala dołączą też młodsze dzieci z miejskiego żłobka. Siedzibę dla tej placówki nieprzypadkowo wybrano właśnie w tym miejscu. W poniedziałek, 16 lipca rusza również rekrutacja, która potrwa do 20 lipca.

- Zależało nam na tym, żeby żłobek mieścił się w dobrze skomunikowanej części miasta, aby łatwo było tam dojechać zarówno miejską komunikacją, jak i własnym samochodem. Z rekrutacją startujemy od poniedziałku 16 lipca, od godz. 7:00, przyjmowanie dokumentów zakończymy 20 lipca - mówi Monika Bryl - Jako miejsce wybraliśmy Szkołę Podstawową nr 16 przy ulicy 3 Maja - w bliskim sąsiedztwie remontowanego żłobka. Chcemy rodzicom zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki do złożenia aplikacji i zapisania dziecka do żłobka. Wiemy, że zainteresowanie będzie duże, dlatego zdecydowaliśmy o tradycyjnej formie rekrutacji. Tak, aby każdy z mógł osobiście złożyć wniosek. Już dziś zapraszam po odbiór formularza lub pobranie go ze strony miejskiej w zakładce z wzorami dokumentów.

By dostosować budynek do potrzeb żłobka, konieczne jest przeprowadzenie remontu. W planach jest między innymi wymiana części instalacji i okien, stworzenie nowego wejścia wraz z wózkownią i miejscem do karmienia piersią maluchów, nowymi salami i pokojami zabaw. Inwestycja będzie kosztowała ok. 1,7 mln zł.

- Termin realizacji jest rzeczywiście dość krótki, ale będziemy bardzo dokładnie pilnowali, by firma - przeprowadzająca prace remontowe - ściśle wywiązywała się z harmonogramu, bo nie chcielibyśmy być zmuszeni do naliczania kar umownych - podkreśla Monika Bryl.

Prace muszą toczyć się zgodnie z planem tak, by pierwsze maluchy już od września mogły rozpocząć swój pobyt w żłobku. Na początek miejsce znajdzie tam 30 dzieci. Placówka będzie działała od poniedziałku do piątku, przez 10 godzin dziennie. Dzieci będą miały zapewnioną opiekę od godziny 6.30 do 16.30.

Miasto uruchomiło pakiet działań dla jaworznickich rodziców, łącznie ze wsparciem finansowym. Rodzice, którzy zdecydują się skorzystać z prywatnego żłobka lub klubiku mają gwarancję, że gmina na wniosek podmiotu prowadzącego dopłaci 300 zł do każdego maluszka. Po uzyskaniu dofinansowania, opłaty po stronie rodziców zmaleją nawet o 50 procent. Miejsc nie zabraknie, miasto odbiera informacje od kolejnych podmiotów, które chcą otworzyć nowe żłobki, a te funkcjonujące mają plany na rozszerzenie działalności. Prawdopodobnie od jesieni przybędzie ponad 100 nowych miejsc opieki nad dziećmi.

Do miasta wpłynęło 600 tys. zł z rządowego programu MALUCH+. Pozytywnie został rozstrzygnięty również konkurs unijny i Jaworzno otrzymało 1,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Te duże sukcesy zostały wsparte bardzo realną pomocą finansową dla jaworznickich rodzin - 300 zł dopłaty do prywatnych żłobków i klubików dziecięcych znacząco odciążą domowe budżety. Gdy do tych bardzo namacalnych rzeczy dołożymy cały pakiet działań edukacyjnych, rekreacyjnych i zdrowotnych, program jest jednym z bardziej prorodzinnych w regionie.

Obrazek