Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Jaworzno Kocha Czyste Powietrze - zapraszamy na debatę

21 maja 2018, 15:46

Jaworzno Kocha Czyste Powietrze - zapraszamy na debatę

Jaworzno Kocha Czyste Powietrze - zapraszamy na debatę

Jaworzno będzie drugim po Grudziądzu miastem, w którym Polski Komitet Energii Elektrycznej zorganizuje jedną ze swoich antysmogowych debat. Już 23 maja w jaworznickim Hotelu Brojan na temat smogu, przyczyn jego powstawania, a przede wszystkim na temat tego, jak skutecznie z nim walczyć i przeciwdziałać, będą rozmawiali eksperci - autorzy raportu PKEE Energetyka Kocha czyste powietrze, a także Prezydent Miasta Paweł Silbert oraz przedstawiciele Tauron Polska Energia i społeczności lokalnej.

Na debatę w Jaworznie PKEE zaprosiło m.in: Tadeusza Sadowskiego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Jarosława Brodę, wiceprezesa zarządu Tauron S.A, Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna oraz Rafała Klimczaka z Jaworznickiego Alarmu Smogowego. Spotkanie otworzy prezentacja raportu "Energetyka KOCHA Czyste Powietrze", przygotowana przez jednego z jego autorów, dr Janusza Zyśka z AGH.

- Wiedza na temat prawdziwych przyczyn smogu nie jest powszechna. Podczas debat skupiamy w jednym miejscu niezależnych ekspertów, przedstawicieli firm energetycznych,  władze regionalne, organizacje pozarządowe i społeczność lokalną. Wszystko po to, by wskazać realne przyczyny smogu w danym mieście czy gminie i wspólnie rozmawiać o najlepszych mechanizmach, pozwalających na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy - podkreśla Tomasz Kosiński, ekspert Komitetu i wicedyrektor biura PKEE w Warszawie, który również weźmie udział w debacie.

Jak podkreśla dyrektor Kosiński, dla Stowarzyszenia w kampanii antysmogowej najważniejszy jest aspekt edukacyjny. PKEE chce jednak również zwrócić uwagę na to, co w tej sprawie w ciągu ostatnich lat zrobił sektor energetyczny.

- Sektor energetyczny zmienia się, a nowe i istniejące bloki dostosowywane są do coraz bardziej rygorystycznych norm emisyjnych. Energetyka zmienia się nie tylko w sferze technologicznej, ale również usługowej. Dzisiaj sektor w ramach walki ze smogiem proponuje szereg rozwiązań, do których zaliczyć można m.in. doradztwo, dofinansowanie do wymiany kotłów, taryfy antysmogowe - dodaje dyrektor Kosiński.

Debata odbędzie się w środę, 23 maja, w Hotelu Brojan w Jaworznie. Początek o godzinie 16.00.