Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Ustawa o solarium 2018 - co zmienia?

13 marca 2018, 10:05

fot. © haveseen - Fotolia.com

fot. © haveseen - Fotolia.com

W lutym br. weszła w życie ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium*, której celem jest ochrona zdrowia ludzi przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny. Zgodnie z jej zapisami, osoby niepełnoletnie nie mogą korzystać z solariów.

Jeśli do salonu mającego w swojej ofercie opalanie zgłosi się osoba, której wiek budzi wątpliwości, pracownik może żądać okazania przez nią dowodu osobistego. Za zezwolenie młodemu człowiekowi poniżej 18. roku życia na korzystanie z solarium, grozi podmiotowi świadczącemu takie usługi do 50 tys. zł kary.

Ustawa wprowadza:

  • całkowity zakaz udostępniania solarium małoletnim (osobom, które nie ukończyły 18. roku życia),
  • całkowity zakaz reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności: w telewizji, radiu, prasie, na plakatach, ulotkach oraz w środkach usług informatycznych,
  • obowiązek umieszczania w miejscu udostępniania solarium, czytelnej i widocznej informacji o zakazie korzystania z solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia.

Wielkość, wzór oraz sposób umieszczenia informacji o zakazie udostępniania solarium osobom małoletnim określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r., w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium.

W związku z licznymi, nieodpowiedzialnymi zachowaniami dorosłych, ustawa 2018 o zakazie korzystania z solariów przez osoby poniżej 18. roku życia wydaje się być koniecznością. Tym bardziej, że o takie zapisy od wielu już lat zabiegał Rzecznik Praw Dziecka, a także lekarze.

*Ustawa z dnia 15 września 2017 r. (Dz. U. Z 2017 r. poz. 2111), o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.