Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Ekologiczny happening na płycie Rynku

9 listopada 2017, 11:29

Ekologiczny happening na płycie Rynku

Ekologiczny happening na płycie Rynku

Już w najbliższy piątek, 10 listopada br., zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu. Od godz. 10.00, na płycie jaworznickiego rynku odbędzie się happening, którego celem jest edukacja ekologiczna w zakresie uświadomienia zagrożenia dla zdrowia i środowiska spalania w przestarzałych piecach nieodpowiedniego opału (tani węgiel, muły, a przede wszystkim śmieci, likwidacja licznych dzikich wysypisk śmieci).

Aktywizacja społeczeństwa dla zrównoważonego rozwoju poprze program aktywnej edukacji dla dzieci i młodzieży oraz promocję właściwych postaw dla dorosłych mieszkańców gminy. Poprzez happeningi chcemy wesprzeć system edukacji w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju gminy oraz przeciwdziałaniu niskiej emisji.

Program happeningu organizowanego na płycie Rynku w dniu 10 listopada 2017 r. :

  • 10.00 do 11.00  4 klasy (do 100 osób)
  • 11.10 happening Kochasz Dzieci nie pal śmieci
  • 11.30 do 12.30  4 klasy (do 100 osób)

1.Stanowisko "Rowerowe kino"
Ekspozycja składająca się z systemu 3 rowerów i namiotu, w którym znajdują się krzesełka jak w kinie. Dzieci i młodzież pedałując wytwarzają prąd napędzający komputer i rzutnik wyświetlający ekologiczny pokaz multimedialny. Na rowerach zamontowane są specjalne liczniki pokazujące ile prądu wytwarza każdy z rowerzystów W kinie proponujemy prezentacje ekologiczne przygotowane przez Fundację czas 15 minut.

2. Przestrzenne EKO Memory
Przestrzenna gra edukacyjna, której kolorowe plansze prowadzą uczestników przez różnorodne zagadnienia związane z naszymi codziennymi nawykami. W grze są plansze o wymiarach 35x35cm. W EKO-Memory można grać indywidualnie lub grupowo. Pojawiający się element rywalizacji sprawia, że gra nie tylko edukuje, ale również jest bardzo emocjonująca dla uczestników. (4 metry na 4 metry). Tematyka - Codzienne czynności dla ekologii.

3. Gra planszowa rowerowa
Gra przestrzenna o wymiarach 3x4 metry, w której uczniowie sami są pionkami i grając kostką przesuwają się na kolejne punkty. Każdemu punktowi przyporządkowane jest pytanie z tematyki np. komunikacji rowerowej, ochrony środowiska, niskiej emisji.

4. Instalacja "Ośmiokąt edukacyjny"
Pomoc ta stanowi nowy pomysł Fundacji na prowadzenie działań edukacyjnych i promocyjnych w przestrzeni publicznej. Wykorzystując posiadany system wystawienniczy (rurki, stopki i złącza) tworzy się instalację. Całość ma nie tylko charakter edukacyjny, ale także bardzo medialny, gdyż po skręceniu ośmiokąta uzyskuje się konstrukcję wysoką na 2 m pozwalającą na rozwieszenie 8 sztuk interaktywnych posterów o wymiarach 1,8 x 1,8 m. Elementem posterów będą symboliczne przedmioty, które dzieci przyczepiać będą do posterów na rzepach. Temat: zadbaj o klimat, niska emisja, szkodliwość palenia śmieci w piecach domowych.

Fundacja ekologiczna EKO posiada zaplecze techniczne potrzebne do realizacji ww. programu, zasoby rzeczowe przewidywane do wykorzystania przy realizacji programu: Rowerowe Kino - 3 rowery prądotwórcze, prądnice i akumulatory, namioty 6x4 metry oraz mniejsze, wyposażenie: krzesła,  stoły, nagłośnienie, rzutniki i laptop, ekran, gry edukacyjne, pomoce dydaktyczne, wystawy i system wystawienniczy, samochody, scenę do montażu, itp.