Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Kolejne miliony na elektryczne autobusy

3 października 2017, 12:41

Dzisiaj w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie prezydent Paweł Silbert podpisał umowę na dofinansowanie zakupu kolejnych 20 elektrycznych autobusów.

Dzisiaj w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie prezydent Paweł Silbert podpisał umowę na dofinansowanie zakupu kolejnych 20 elektrycznych autobusów.

Jaworzno otrzyma dofinansowanie w kwocie ponad 30,5 mln zł na zakup kolejnych 20 elektrycznych autobusów. Dzięki temu w 2020 roku aż 80 proc. floty jaworznickiego PKM-u stanowić będą "elektryki". Dzisiaj w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie prezydent Paweł Silbert podpisał umowę w tej sprawie.

Dzięki środkom pozyskanym z Programu Infrastruktura i Środowisko, jaworznicki tabor wzbogaci się o pięć 10-metrowych i piętnaście 12-metrowych autobusów elektrycznych. Pojazdy pojawią się w naszym mieście w 2019 i 2020 roku. Ponadto w ramach pozyskanych środków zbudowana zostanie niezbędna infrastruktura, m.in. stacje do ładowania.

Łączna wartość projektu to blisko 48,8 mln zł. Wedle aktualnych szacunków, żadne z polskich miast nie zaplanowało tak dużego udziału pojazdów elektrycznych w ogólnej liczbie wszystkich posiadanych autobusów.

***

Przypomnijmy, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej realizuje projekt pn. "Zakup elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą, wraz z budową centralnej stacji ładowania i wymiany baterii oraz rozproszonych stacji szybkiego ładowania baterii w mieście Jaworzno". Dzięki temu jeszcze w tym roku na trasy obsługiwane przez PKM wyjadą 22 nowe pojazdy elektryczne. W ramach tego przedsięwzięcia powstał również budynek stacji ładowania wraz ze stacją transformatorową oraz trzy peryferyjne stacje szybkiego ładowania na przystankach końcowych: KRAKOWSKA PĘTLA, SZPITAL PĘTLA oraz BYCZYNA ASTRÓW.

Obecnie do Jaworzna przyjechało 10 sztuk nowych autobusów, z których kilka jeździ już testowo na regularnych trasach. Do końca 2017 roku planowane jest pełne uruchomienie całości infrastruktury i wszystkich nowych autobusów.

Na zakup niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych i systemów zarządzania ruchem Jaworzno otrzymało aż 41,4 mln złotych dofinansowania. Przyznane środki unijne pozwoliły pokryć 85 proc. wydatków na nową flotę oraz niezbędną infrastrukturę.

Warto przypomnieć również, że pierwszy jaworznicki elektryczny Solaris przejechał już ponad 180 tys kilometrów od 2015 r.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek