Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

"Strażnicy Planety" już w Jaworznie

26 czerwca 2017, 15:59

Strażnicy Planety już w Jaworznie

"Strażnicy Planety" już w Jaworznie

Codzienna praca służb komunalnych jest tematem wystawy fotograficznej pt. "Strażnicy Planety", prezentowanej od 26 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie. Twórcą nietypowej wystawy jest ENERIS Surowce, a partnerują jej Miejska Biblioteka Publiczna oraz Urząd Miejski w Jaworznie. Mieszkańcy mogą zapoznać się z fotoreportażem do 25 lipca.W otwarciu wystawy udział wzięła zastępca prezydenta Monika Bryl.

13 zdjęć, a na nich kierowcy, ładowacze, pracownicy sortowni i logistyki. Pracownicy służb komunalnych oraz ich codzienność - odbiór i zagospodarowywanie odpadów, utrzymanie porządku na miejskich ulicach, placach i chodnikach, są tematem otwartej właśnie w Jaworznie wystawy pod nazwą "Strażnicy Planety". Jaworzno jest czwartym miastem, w którym jest prezentowany fotoreportaż.

- Bardzo się cieszę, że taka wystawa zawitała do Jaworzna. To szansa na odkłamanie pewnych stereotypów o ciężkiej pracy ludzi, którzy odpowiadają za porządek w miastach. Chcę podkreślić, że dzięki ich pracy nasze otoczenie jest zadbane i czyste. Firma Eneris postawiła bardzo mocno na to żeby jej pracownicy czuli się w pracy komfortowo oraz na to żeby w świadomości ludzi zmieniło się myślenie o tym niełatwym zawodzie - podkreśla zastępca prezydenta Monika Bryl.

Od marca, kiedy powstały zdjęcia, z wystawą zapoznali się już mieszkańcy Piły, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Chrzanowa.

- Cieszymy się, że mamy możliwość udostępnienia wystawy, która pokazuje pracę osób, które na co dzień dbają o środowisko oraz porządek w mieście. Ten fotoreportaż stwarza niepowtarzalną okazję spojrzenia z bliska na tę odpowiedzialną oraz wymagającą pracę. Zachęcamy mieszkańców do odwiedzenia wystawy i poznania codzienności "strażników planety" - zaznacza Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.  

W całej Polsce w branży komunalnej - sektorach dostaw wody, gospodarowania ściekami, odpadami i  rekultywacji, pracuje ponad 130 tysięcy osób. W Jaworznie są to między innymi pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, jednej ze spółek działających pod marką ENERIS Surowce. 

- Pracownicy komunalni są często niesłusznie negatywnie postrzegani, co najpełniej oddaje krzywdzące określenie „śmieciarz”, które niestety wciąż funkcjonuje w powszechnej świadomości. Tymczasem odbierając odpady i dbając o porządek w mieście, chronimy środowisko, które jest dobrem wspólnym nas wszystkich. Chcielibyśmy, aby tak też naszą pracę postrzegali mieszkańcy, z którymi na co dzień współpracujemy - czy to odbierając odpady, czy też podejmując fantastyczne inicjatywy, takie jak projekt "Biblioteka dla powietrza", na który właśnie przyznaliśmy grant - podkreśla Michał Bogacki, dyrektor ds. operacyjnych MPO w Jaworznie.

"Biblioteka dla powietrza" to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej, która została laureatem II  edycji Programu Grantowego ENERIS. W jego ramach mieszkańcy zyskają dostęp do aktualnych pomiarów jakości powietrza, a także wezmą udział w warsztatach edukacyjnych organizowanych w  II półroczu przez bibliotekę.

Strażnicy planety przed kamerą  
Wystawa "Strażnicy Planety" jest elementem programu informacyjnego prowadzonego przez ENERIS Surowce pod tą samą nazwą. Program został zainaugurowany w ubiegłym roku podczas Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, czemu towarzyszyła premiera filmu pokazującego dzień z życia pracowników ENERIS z całej Polski, pracujących przy odbiorze i recyklingu odpadów.

- Przygotowany przez nas krótki film, zatytułowany "Strażnicy Planety" ma za zadanie uzmysłowić mieszkańcom, jak ważna i wymagająca jest rola pracowników firm komunalnych. Nie jest to ani praca łatwiejsza ani trudniejsza od pracy sprzedawcy, fryzjera czy kierowcy tira. Podobnie, jak inne zawody wymaga odpowiednich predyspozycji oraz wiedzy i doświadczenia. Jednak, niezasłużenie, to pracownicy komunalni są częściej poniżani, wytykani oraz obrażani. Chcemy skończyć z negatywnymi skojarzeniami słowa "ładowacz" czy "sortowaczka". Każdy z mieszkańców powinien wiedzieć, jak wielką rolę osoby te odgrywają w codziennym utrzymaniu czystości, porządku i higieny na polskich ulicach - komentuje Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji ENERIS.
 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek