Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Certyfikat "EkoLOGICZNA gmina" dla Jaworzna!

6 czerwca 2017, 12:53

Certyfikat EkoLOGICZNA gmina dla Jaworzna!

Certyfikat "EkoLOGICZNA gmina" dla Jaworzna!

Jaworzno przystąpiło do projektu "EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową", którego celem jest edukacja w zakresie ekologicznych metod ogrzewania. Certyfikat z rąk Pełnomocnika Zarządu ds. ekologicznego ogrzewania paliwami stałymi Pawła Arczyńskiego odebrali dziś zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek oraz Naczelnik Wydziału Komunalnego i Ochrony Środowiska Tomasz Bachowski.

W naszym mieście około 45-50 proc. mieszkańców ogrzewa swoje domy indywidualnymi źródłami ciepła, w tym piecami węglowymi. W każdym sezonie zimowym pojawia się problem niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów i gazów powstających w efekcie spalania złej jakości węgla i śmieci w starych, nieefektywnych piecach. Niska emisja nie pozostaje bez wpływu na zdrowie - zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, powoduje mutacje DNA, a nawet bezpłodność. Efekty jej działania można zaobserwować po kilku latach, jak i natychmiast - pojawiają się wtedy ból głowy, kaszel, duszności czy pieczenie oczu.

Jak wskazują eksperci, mieszkańcy z wygody, ale także z powodów ekonomicznych spalają niskiej jakości węgiel i śmieci. Często nie zdają sobie sprawy jak bardzo jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, już nie wspominając o całym środowisku czy nawet infrastrukturze - kwaśne deszcze, to przecież również efekt spalania odpadów w piecach.

Jednak sposobem, aby mieszkańcy przestali używać złej jakości węgla nie jest zakaz jego spalania. Po pierwsze przemawia za tym ekonomia - węgiel to zdecydowanie najtańsze źródło ciepła. Po drugie zdrowy rozsądek i ekologia - dobrze spalany węgiel jest paliwem wydajnym i przyjaznym dla środowiska. Z samym problem niskiej emisji może uporać się za to wdrożenie odpowiednich programów edukacyjnych pokazujących jak korzystać z węgla. Dlatego przyłączenie się do 40 gmin i miast, w tym Jaworzna, do programu "EkoLOGICZNA Gmina" nie jest przypadkowe.

- Nasze miasto podjęło i będzie podejmować szereg działań ekologicznych. Jednym z nich jest udział w  programie "EkoLOGICZNA Gmina" - mówi Tadeusz Kaczmarek, Zastępca Prezydenta Miasta. - Jesteśmy uczestnikiem tej kampanii i będziemy edukować w zakresie właściwego wykorzystywania takich źródeł ciepła jak węgiel, pelet oraz drewno do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także rozpowszechniać rozwiązania ekologiczne, przekładające się równocześnie na obniżanie kosztów ogrzewania - dodaje.

Organizatorem kampanii jest Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe wraz z Polską Izbą Ekologii. Swoim patronatem kampanię objęli: Ministerstwo Energii, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Więcej informacji na stronie kampanii: ogrzewamyzglowa.pl

ObrazekObrazekObrazek