Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Obwodnica Północna uroczyście otwarta!

3 czerwca 2017, 18:00

Obwodnica Północna oficjalnie otwarta

Obwodnica Północna oficjalnie otwarta

I stało się! Obwodnica Północna jest już przejezdna. W sobotnie południe, 3 czerwca br., Jaworzno zyskało kolejny, w całości przejezdny element Obwodnicy Północnej miasta. Dzięki wybudowaniu 2,5-kilometrowego odcinka od ul. Chełmońskiego do ul. Św. Wojciecha, mieszkańcy mogą korzystać z zupełnie nowego połączenia drogowego. W jego otwarcie zaangażowano dzieci wraz z rodzicami.

W wydarzeniu udział wzięli Prezydent Miasta Paweł Silbert wraz z Zastępcą Moniką Bryl.

Tego dnia nie zabrakło pozytywnych emocji! Oficjalne otwarcie poprzedziła dziś świetna zabawa z okazji Dnia Dziecka na jaworznickim Rynku. Jeszcze przed południem rozpoczęła się wspólna podróż (z przystanku Rynek Główny) dwoma generacjami jaworznickich autobusów. Przejażdżka po ulicach naszego miasta była nie lada atrakcją dla wszystkich miłośników komunikacji. Na wycieczkę zabrał nas świetnie zachowany Ikarus i nowy elektryczny autobus.

Po przyjeździe na Obwodnicę dzieci w obecności ulubionych postaci z bajek namalowały kredą ogromny napis "JAWORZNO", aby następnie przy towarzyszących fanfarach wypuścić w niebo 500 balonów. 

Wspólną podróż zwieńczył przejazd przez rondo przy ulicy Św. Wojciecha i powrót na Rynek, gdzie oficjalnie ogłoszono wszystkim otwarcie nowej drogi!

* * *

Po wybudowaniu obwodnicy żaden podróżny, który musi przedostać się między osiedlami Jaworzna, nie będzie musiał przejeżdżać przez ścisłe centrum miasta. Pozostawi hałas i spaliny z dala od przestrzeni, gdzie mieszkają dziesiątki tysięcy ludzi. Nawet w przyszłości, gdy doczekamy się rewolucji w sposobie poruszania się pojazdami - obwodnica będzie trwałym szkieletem transportowym miasta.

Wzdłuż nowej obwodnicy została poprowadzona droga dla rowerów i pieszych o szerokości 3,5 metra. Dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników, obok skrzyżowania na Sadowej Górze powstał podziemny tunel. Budowa tego odcinka obwodnicy kosztowała nieco ponad 7,8 mln zł. Na jej realizację Gmina pozyskała środki zewnętrzne w całej kwocie. Wykonawcą robót była SKANSKA S.A.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek