Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Z alergią do specjalisty

15 maja 2017, 08:19

fot. www.fotolia.com

fot. www.fotolia.com

Wiosna to trudny czas dla alergików. Najczęstszą przyczyną dolegliwości, z którymi zmaga się dziś wiele osób, są alergeny roślinne. Z alergenów całorocznych największym problemem są roztocza kurzu domowego oraz alergeny zwierząt domowych. Jeśli nie możemy poradzić sobie z tym problemem, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, który może skierować nas do specjalisty.

Ocenia się, że 25-30 proc. ludzi ma objawy chorób alergicznych, a liczba ta podwaja się co 10 lat. Szacuje się, że w 2020 roku w krajach wysoko rozwiniętych odsetek osób cierpiących z powodu dolegliwości alergicznych wzrośnie o połowę w stosunku do stanu obecnego.

- Katar, kichanie, łzawienie oczu, świąd oczu, nosa i skóry, wysypki, kaszel, duszności to najczęstsze objawy alergii, które powinny nas zaniepokoić - wylicza lek. med. Sławomir Parzyński z należącego do Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie MCM Leopold.

Najczęstszą przyczyną tych objawów jest działanie alergenów roślinnych. Jeśli dolegliwości występują wczesną wiosną (marzec, kwiecień), to najczęściej jest to uczulenie na pyłki drzew liściastych (leszczyna, olcha, brzoza). Jeśli natomiast dolegliwości pojawiają się głównie w maju, czerwcu i lipcu, to ich przyczyną są pyłki traw. Później, od połowy lipca do września, przyczyną dolegliwości są z kolei pyłki bylicy oraz pleśnie. Przez cały rok problemem są roztocza kurzu domowego oraz alergeny zwierząt domowych.

Na alergię wpływ mają też geny. Jeśli jedno z rodziców jest alergikiem, ryzyko wystąpienia alergii u dziecka kształtuje się na poziomie 30-35 proc. Jeśli oboje rodziców cierpi na tę przypadłość, ryzyko wystąpienia alergii u potomstwa wzrasta do 60-80 proc.

- Dwa główne schorzenia alergiczne diagnozowane w naszej poradni to wyprysk kontaktowy i atopowe zapalenie skóry. Trzecim pod względem liczby zachorowań schorzeniem dermatologicznym jest pokrzywka. W każdym wypadku konieczne jest leczenie - mówi lek. med. Jadwiga Ujazdowska, specjalista dermatolog - wenerolog z należącej do ZLO Poradni Dermatologicznej w MCM Podłęże.

Również chemiczne substancje dodawane do żywności mogą być przyczyną alergii pokarmowych. Dorośli szczególnie powinni dbać o ograniczenie środków chemicznych w życiu dzieci i młodzieży. Dużym krokiem ku temu było wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia nakazu, aby w stołówkach przedszkolnych i szkolnych potrawy były sporządzane z naturalnych składników.

- Najtrudniejsze do zdiagnozowania i leczenia są jednak alergie krzyżowe. Ten rodzaj alergii wywołuje podobne objawy w zetknięciu się z alergenami różnego typu, np. pokarmowymi i wziewnymi, które posiadają wspólne cząsteczki białkowe - podsumowuje lek. med. Sławomir Parzyński.

Zespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie prowadzi Poradnię Alergologiczną w MCM Leopold przy ulicy Grunwaldzkiej 235, w której pracuje lekarz specjalista laryngolog-alergolog, oraz Poradnię Dermatologiczną w MCM Podłęże przy ulicy Piłsudskiego 80, w której można skorzystać z porad dwóch specjalistów dermatologów. W obu poradniach wymagane są skierowania od lekarza rodzinnego. W ciągu roku lekarze udzielają tam średnio 6 tys. porad. Dane statystyczne z pierwszych miesięcy 2017 roku są alarmujące - liczba wizyt może w tym roku wzrosnąć o połowę w stosunku do 2016 roku.

***

Zespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie - spółka medyczna z Jaworzna, realizująca kompleksowe usługi medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, opieki specjalistycznej oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej. ZLO realizuje świadczenia medyczne na terenie całego miasta w Miejskich Centrach Medycznych: Leopold (ul. Grunwaldzka 235), Kościuszko (Plac Górników 5a), Podłęże (al. Piłsudskiego 80), Szczakowa (ul. Koszarowa 1), Podwale (ul. Nosala 5), Osiedle Stałe (ul. Tysiąclecia 85), Ciężkowice (ul. Zawiszy Czarnego 11), Łubowiec (ul. Katowicka 59), Jeleń (ul. Wygoda 60), Byczyna (ul. Nauczycielska 4).