Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Dzień Flagi i Święto Konstytucji

24 kwietnia 2017, 10:54

fot. www.fotolia.com

fot. www.fotolia.com

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 226. rocznica uchwalenia tego - jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła - będącego godłem Polski i Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.

Wybór 2. maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Bezpośrednio po Dniu Flagi obchodzona jest bowiem rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniająca przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych na świecie konstytucji, która w sposób kompleksowy regulowała ustrój prawny państwa.

Miejskie uroczystości związane z obchodami 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Po Mszy Św. uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostaną kwiaty, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 zaprezentują okolicznościowy program pt. "Nauczmy się na pamięć tego kraju". Po jego zakończeniu zostaną wręczone nagrody laureatom Międzyszkolnego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych, a następnie władze miasta spotkają się z kombatantami.

Szczegółowy program uroczystości:

  • godz. 09.00 - Msza Św. w intencji Mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny
  • godz. 10.15 - Przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości, okolicznościowe przemówienie, program artystyczny "Nauczmy się na pamięć tego kraju" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 16 im. Konstytucji 3 Maja w Jaworznie
  • godz. 10.45 - wręczenie nagród laureatom II Międzyszkolnego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Symbolach i Barwach Narodowych, zorganizowanego przez Gimnazjum Nr 1 w Jaworznie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta
  • godz. 11.00 - składanie kwiatów pod pomnikiem
  • ok. godz. 11.20 - spotkanie Prezydenta Miasta z kombatantami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie
Obrazek