Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

"Miasta Idei" - wnioski z warsztatów

14 marca 2017, 11:28

Za nami warsztaty pt. "Jaworzno liderem e-mobility", podczas których eksperci, przedsiębiorcy, uczniowie jaworznickich szkół i mieszkańcy dyskutowali o rozwiązaniach oraz korzyściach, kosztach i wyzwaniach jakie niesie ze sobą e-mobilność. Natomiast o godz. 12.30 rozpocznie się debata, na którą zapraszamy również mieszkańców.

W czasie warsztatów zapytano zebranych gości, jak wyobrażają sobie m.in. korzystanie z prądu w codziennym użytkowaniu, co jeszcze da się podłączyć do gniazdka oraz jak przy wykorzystaniu prądu będziemy poruszać się w przyszłości? Dużo miejsca poświęcono autonomicznym pojazdom i zastanawiano się nad tym, czy Jaworzno może stać się terenem eksperymentalnym dla pojazdów autonomicznych oraz czy mieszkańcy są na to gotowi i jakie widzą korzyści dla siebie z takiego rozwiązania.

Warsztaty prowadził Rafał Stefański. Część "warsztatowiczów" zastanawiała się, jakie jeszcze urządzenia można podłączyć do prądu, druga grupa szukała pomysłów na dalszą poprawę komunikacji publicznej, a trzecia od razu zaczęła spierać się o miejsce autonomicznych pojazdów w mieście.

Pierwsze pomysły pojawiły się bardzo szybko. Skoro prąd jest w całym mieście, to można myśleć o wypożyczalni elektrycznych rowerów, konieczne zdaniem gości jest wyposażenie całej floty PKM Jaworzno w elektryczne autobusy. Zalety? To przede wszystkim mniejszy ruch i hałas w mieście.

Grupa, która zajmowała się komunikacją postulowała o więcej zielonych parkingów w mieście (płatnych), pojawiła się też propozycja wprowadzenia publicznego transportu towarowego dla mieszkańców. Na tablicy zawisł też postulat współdzielenia samochodów elektrycznych w mieście. Grupa, która zajmowała się autonomicznymi pojazdami zwracała z kolei uwagę na wady i zalety takich rozwiązań.

Następnie każda grupa przedstawiła swoje najciekawsze pomysły. Grupa, która szukała pomysłów do wykorzystanie prądu w mieście zwracała uwagę, że dobrze byłoby gdyby z elektrycznych pojazdów korzystały służby miejskie. Grupa, która zajmowała się autonomicznymi samochodami podkreślała, że maszyny będą nam ułatwiać życie.

- Musimy też walczyć z obawami. Wyobrażam sobie tablice na rogatkach Jaworzna z informacją, że w mieście są pojazdy autonomiczne. Chodzi o to, żeby pokazać, że nie ma się czego bać - mówił Tomasz Tosza, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

O szczegółach spotkania można przeczytać w załączonej poniżej prezentacji z warsztatów.

ObrazekObrazekObrazekObrazek