Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Ruszy przebudowa pawilonu "Słoneczna"

7 marca 2017, 12:34

To już pewne - ruszy przebudowa pawilonu handlowego "Słoneczna". We wtorek, 28 lutego do Jaworznickiego TBS wpłynęły cztery oferty wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma RISER Sp. z o. o. z Jaworzna, natomiast drugą ZMIROB s.j. z Tychów. Niewielka różnica w zaproponowanej cenie pomiędzy oferentami daje gwarancję, że rozpocznie się realizacja inwestycji.

Istniejący obiekt ma być wzbogacony m.in. o dziewięciokondygnacyjną część mieszkalną wraz z miejscami postojowymi.

Prace przy modernizacji i przebudowie pawilonu Słoneczna przy ulicy Glinianej to jedna z ważniejszych i trudniejszych inwestycji planowanych przez JTBS.

- Koncepcja zakłada budowę obiektu ośmiokondygnacyjnego z 49 mieszkaniami na wynajem. Do każdego mieszkania zostanie też przypisana komórka lokatorska na przykład do przechowywania rowerów czy rzadziej użytkowanego sprzętu. Na parterze znajdzie się natomiast parking dla lokatorów - wyjaśnia Janusz Łach, prezes JTBS.

Zmianie ulec ma również otoczenie "pawilonu Słoneczna".

- Planujemy, że w ramach prac zagospodarowane zostaną m.in. wewnętrzne drogi dojazdowe i teren obejmujący parking ogólnodostępny, a także skwer wypoczynkowy, na którym powstanie tzw. strefa seniora oraz plac zabaw dla najmłodszych - mówi Dawid Domagalski z JTBS.

***

Pawilon handlowy Słoneczna to obiekt, który został usytuowany w centralnej części osiedla podwale. Jego początki sięgają przełomu lat 60 i 70 XX w., a okres świetności zamyka rok 1989. Przemiany ustrojowe oraz idące za nimi zmiany gospodarcze powodują stopniowy odpływ najemców. Równocześnie wieloletnia eksploatacja obiektu połączona z brakiem działań inwestycyjnych powoduje, że zarządzanie tą nieruchomością jest nieopłacalne.

25 marca 2009 r. nowym właścicielem "Słonecznej" zostało Jaworznickie TBS. Spółka zauważyła problem tragicznego stanu technicznego obiektu i od zaraz podjęła kolejne działania mające na celu nie tylko wykonanie bieżących napraw, ale i próbę odnowienia pawilonu. Nowe pokrycie dachowe, obróbki blacharskie, schody, poręcze, ciągi piesze na I kondygnacji i inne prace pochłonęły blisko 0,5 mln zł. W tym czasie z najmu zrezygnowały kolejne podmioty, których działalność w nowych realiach gospodarczych, z możliwościami jakie narzuca im sam budynek, stała się nieopłacalna. Zarząd JTBS przedstawił nowy plan rewitalizacji Słonecznej. Jedyną szansą na uratowanie niszczejącego budynku oraz poprawę wizerunku tej części osiedla jest rozbudowa istniejącego obiektu i wzbogacenie go o część mieszkalną przy pozostawieniu zmodyfikowanej części handlowo-usługowej.

W obecnie prowadzonym przetargu na przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku handlowo-usługowego zlokalizowanego w Jaworznie przy ul. Glinianej 12, o część mieszkalną wraz z miejscami postojowymi oraz zagospodarowaniem terenu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma z Jaworzna - RISER Sp. z o. o., z którą Jaworznickie TBS realizowało inwestycje takie jak: budowa Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta, plac targowy przy ul. Grunwaldzkiej, budynki wielorodzinne przy ul. Marmurowej 11 i 13, Partyzantów 13, domy jednorodzinne przy ul. Duboisa i ul. Chełmońskiego. "Słoneczna" w nowej odsłonie będzie obiektem mieszkalno-handlowo-usługowym z 49 mieszkaniami i parkingiem wewnętrznym. Dodatkowo Jaworznickie TBS zagospodaruje teren wokół pawilonu tworząc ogólnodostępny plac zabaw, strefę dla seniorów, nowe miejsca parkingowe i zieleńce. Oferta złożona przez RISER opiewa na kwotę 10,85 mln zł. Planuje się, że nowi lokatorzy wprowadzą się do swoich mieszkań już w III kw. 2018 r.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek