Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Współpraca gminy ze wspólnotami mieszkaniowymi

18 stycznia 2017, 12:24

fot. MZNK Jaworzno

fot. MZNK Jaworzno

Gmina jest właścicielem ponad 2 tysięcy mieszkań wchodzących w skład 326 wspólnot mieszkaniowych. Podobnie jak pozostali członkowie wspólnoty gmina ponosi koszty zarządu oraz funduszu remontowego. W 2016 roku na ten cel przeznaczonych zostało ponad 3,6 mln złotych.

Wszyscy członkowie wspólnot mieszkaniowych ponoszą wydatki związane z remontami części wspólnych czyli dachów, elewacji, klatek schodowych i instalacji w budynku. Gmina, która jest właścicielem ponad 2 tysięcy mieszkań we wspólnotach również dokłada się do remontów, które te wspólnoty zaplanowały.

O tym, jakie remonty zostaną wykonane decydują członkowie wspólnoty podejmując stosowną uchwałę. Czasem są to inwestycje o koszcie nawet kilkuset tysięcy złotych, w związku z tym wspólnota musi bardzo rozważnie podchodzić do decyzji o remontach.

Współpraca MZNK ze wspólnotami przebiega w zdecydowanej większości przypadków bardzo dobrze. Dzięki temu udaje się co roku w kolejnych budynkach przeprowadzić termomodernizację, wymianę źródła ciepła, remont sieci wod-kan lub inne istotne prace.

Poniżej przedstawiamy 10 największych inwestycji wykonanych w 2016 roku przez wspólnoty mieszkaniowe z udziałem środków gminy:

  • ul. Kolejarzy 79 (udział gminy 57,53 proc.) - kapitalny remont dachu, ocieplenie ścian, zabudowa kotłowni gazowej i instalacji centralnego ogrzewania - zarządca "Administrator" Sp. z o.o.
  • ul. Chopina 9-17 (udział gminy 65,15 proc.) - ocieplenie ścian i prace towarzyszące termomodernizacji budynku - "Administrator" Sp. z o.o.
  • ul. Nałkowskiej 10a (udział gminy 14,95 proc.), Nałkowskiej 10b (udział gminy 63,59 proc.) i Nałkowskiej 10c (udział gminy 87,46 proc.) - ocieplenie ścian. W klatkach Nałkowskiej 10a i 10b zarządcą jest firma "Domel - Domy" Sp. z o.o. W klatce Nałkowskiej 10c - "Gwarek" Sp. z o.o.
  • ul. Chopina - Boczna 2-4-6 (udział gminy 40,44 proc.) - ocieplenie ścian - "Gwarek" Sp. z o.o.
  • ul. Lipowa 18 (udział gminy 25,48 proc.) - kapitalny remont dachu wraz z kominami i orynnowaniem, budynek bez zarządcy nieruchomości.
  • ul. Gagarina 6 (udział gminy 26,35 proc.) - ocieplenie ścian budynku i kapitalny remont dachu - "Administrator" Sp. z o.o.
  • ul. Gałczyńskiego 2 (udział gminy 14 proc.) - ocieplenie ścian budynku - "Administrator" Sp. z o.o.
  • ul. Kpt. K. Pniaka 1; 3; 5 - trzy odrębne budynki zarządzane przez Zarząd Budynków Chrzanów Sp. z o.o. z udziałem gminy odpowiednio: 49,82 proc., 49,39 proc. i 47,79 proc. W roku 2016 budynki zostały przyłączone do kanalizacji miejskiej. W ten sposób zakończył się rozpoczęty w latach poprzednich proces likwidacji szamb w obrębie wszystkich budynków z udziałem gminy przy tej ulicy.
  • ul. Krasickiego 5 (udział gminy 13,70 proc.) - ocieplenie ścian - "Administrator" Sp. z o.o.
  • ul. Matejki 34-36 (udział gminy 53,96 proc.) - ocieplenie ścian - "Kolasa - Zarządzanie" Sp. z o.o.