Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

XV edycja konkursu "Góry Nasze Góry"

22 listopada 2016, 12:44

XV edycja konkursu Góry Nasze Góry

XV edycja konkursu "Góry Nasze Góry"

Już po raz piętnasty uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Jaworzna mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu turystyki górskiej. Tym razem pytania konkursowe dotyczyły Gór Świętokrzyskich. Nagrody laureatom konkursu wręczył Zastępca Prezydenta - Tadeusz Kaczmarek. 

18 listopada Oddział PTTK w Jaworznie zorganizował dla uczniów jaworznickich szkół XV już edycję konkursu pod nazwą "Góry nasze Góry". Cały cykl konkursowy odbywał się od marca do listopada br. i składał się z dwóch etapów. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Jaworzna, Przewodniczący Rady Miejskiej Jaworzna oraz Wydział Edukacji, Kultury i Sportu UM w Jaworznie.

Pierwsza część konkursu, praktyczna, polegała na przemierzaniu górskich szlaków i zdobywaniu górskich szczytów. Ta część została udokumentowana poprzez zdobyte punkty, potwierdzone w książeczkach GOT. Specjalne znaczenie, co jest już coroczną tradycją, miał udział drużyn w Rajdzie Górskim Oddziału PTTK pod nazwą "Spełnione Marzenia". XIII z kolei rajd odbył się w tym roku w Górach Świętokrzyskich i właśnie to pasmo górskie stało się motywem przewodnim finału konkursu. Oddział PTTK w Jaworznie zorganizował wiele imprez górskich, a młodzi turyści mogli uczestniczyć także w Szkolnej Lidze Turystyki Górskiej. Druga część teoretyczna konkursu odbyła się w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Do ostatniego etapu przystąpiło 9 szkół. Finał konkursu przeprowadzono w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły średnie. Część pierwsza polegała na pracy z mapą Gór Świętokrzyskich. Uczestnicy w trzyosobowych drużynach rozwiązywali kilka zadań m. in.: poszukiwanie punktów na mapie oraz pomiar odległości pomiędzy wskazanymi punktami. Następnie przystąpiono do indywidualnych odpowiedzi ustnych. Uczestnicy mogli losować zestawy łatwe i trudne - w tym punkcie taktyka i ryzyko odgrywały dużą rolę. Pytania konkursowe były przygotowane przez organizatora konkursu, a jury w składzie Urszula Chwastek i Jerzy Zięba pomagało uczestnikom przezwyciężyć stres.

Wyniki klasyfikacji generalnej szkół podstawowych, której honorowym patronem był Prezydent Paweł Silbert przedstawiają się następująco: I m. SP nr 16, II m. SP nr 20, III m. SP nr 19, IV m. SP nr 8, a V m. SP nr 5. Rywalizacja w kategorii szkół średnich, której patronem był Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Więckowski była bardzo zacięta, a różnice w punktacji niewielkie. Wygrało Gimnazjum nr 1 (390 pkt.). Drugie miejsce zdobyło Gimnazjum nr 9 (385 pkt.), a miejsce trzecie Gimnazjum nr 10 (375 pkt.), czwarte miejsce II Liceum Ogólnokształcące (365 pkt.).

Wyniki indywidualne - szkoły podstawowe:

  1. Adam Halski 42 pkt. - SP nr 20
  2. Bożena Borowska 38,5 pkt. - SP nr 16
  3. Zofia Lipska 36 pkt.- SP nr 16

Wyniki indywidualne - szkoły średnie:

  1. Hubert Kubowicz 53 pkt.- Gimnazjum nr 9
  2. Liliana Skalny 51 pkt.- II Liceum Ogólnokształcące
  3. Filip Chałupka 43 pkt.- Gimnazjum nr 9

Konkurs organizowany jest w celu rozwijania wszechstronnych zainteresowań uczniów w połączeniu z aktywnymi formami spędzania wolnego czasu, zdobywania i pogłębianie wiedzy o górach i nauk przyrodniczych i zdobywanie Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT) oraz zachęcenie młodzieży do członkostwa w PTTK.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek