Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

98 lat niepodległej Polski

11 listopada 2016, 18:22

W Jaworznie dobiegły końca obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej Mszy Świętej w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie skweru "Legionów Polskich". W wydarzeniu udział wzięło wielu mieszkańców Jaworzna oraz władze miasta.

Uroczyste obchody tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w Kolegiacie Św. Wojciecha i Katarzyny w intencji Mieszkańców i Ojczyzny. Następnie orkiestra oraz uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Następnie młodzież z Gimnazjum nr 4 w Jaworznie zaprezentowała montaż słowno - muzyczny pt. "Warto się czasem zasłuchać…", po którego zakończeniu nastąpiło uroczyste otwarcie skweru "Legionów Polskich". Trzy pokolenia jaworznian wypuściły w niebo symboliczne gołębie dając świadectwo istnienia w przestrzeni publicznej nowego historycznego skweru.

W tym ważnym dniu, na stopień kapitana awansowany został zasłużony żołnierz formacji zbrojnych Armii Krajowej Podziemnego Państwa Polskiego - Stanisław Nowakowski. Awans i decyzję Ministra Obrony wręczył Komendant WKU Piotr Rancia. Gratulacje kapitanowi Nowakowskiemu złożyli m.in. Prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz Poseł Dariusz Starzycki - jeden z wnioskodawców o nadanie awansu. 

- Za każdym razem walczono o pamięć, o wartość, za którą oddawano życie. Pamięć przetrwała. Dzisiaj przy Bibliotece odsłaniamy skwer Legionów Polskich. Upamiętniamy historyczne miejsce, w którym znajdował się Dom Legionów Polskich. Sformowana 3 sierpnia 1914 roku w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego - Pierwsza Kompania Kadrowa, dała początek Legionom Polskim. Ta polska formacja wojskowa przetrwała do roku 1918, następnie zawiązując się w Związek Legionów Polskich i działając jako organizacja skupiająca byłych żołnierzy Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, później także ich rodziny oraz inne osoby identyfikujące się z ideą czynu niepodległościowego. Pierwszym komendantem Związku był późniejszy marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły - mówił podczas obchodów prezydent Paweł SIlbert. - Czuję ogromną radość i cieszę się, że zasłużony żołnierz formacji zbrojnych Armii Krajowej Podziemnego Państwa Polskiego, wielokrotnie odznaczany i uhonorowany tytułem Zasłużonego dla Miasta Jaworzna - Pan Stanisław Nowakowski został awansowany do stopnia kapitana. Walka o wolność, walka o pamięć to we współczesnym świecie, w którym możemy tak wiele, w którym tożsamość stała się pojęciem złożonym, a wolność nie wymaga żadnego uzasadnienia należy pamiętać o bohaterach, kombatantach, o czterech pokoleniach Polaków, których ogromne poświęcenie i niewyobrażalny wysiłek pozwolił na odzyskanie przez Polskę upragnionej niepodległości.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości - w Miejskiej Bibliotece Publicznej, władze miasta spotkały się z kombatantami. Podczas tego spotkania prezydent Paweł Silbert wręczył Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Nagrodę z rąk Prezydenta odebrała Pani Danuta Noszczyńska - jaworznicka pisarka, autorka wielu pozycji literackich.

Kolejnym wydarzeniem przygotowanym w ramach obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest koncert patriotyczno - historyczny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się 15 listopada (wtorek) o godz. 18.00 w Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie. Wstęp wolny.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek