Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Nie pal śmieci!

11 października 2016, 09:28

fot. www.fotolia.com

fot. www.fotolia.com

Wydawać by się mogło, że dla wszystkich jest oczywiste, że spalanie odpadów w paleniskach domowych  jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i środowiska. A jednak wciąż w wielu domach w naszym mieście takie odpady jak plastik, folia, stare meble czy wszelkiego rodzaju opakowania trafiają do pieca.

Powstające podczas spalania w piecu związki wpływają niekorzystnie na człowieka i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to toksyny te mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która często objawia się w formie alergii.

Zanieczyszczone dwutlenkiem siarki powietrze powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny wpływ na centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci (występujący zawsze podczas spalania odpadów w domowych piecach) prowadzi do przedostania się do atmosfery dioksyn i furanów - związków rakotwórczych. Co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera kilkanaście tysięcy Polaków. Warto też pamiętać, że palenie odpadów jest karalne.

NIE PAL ŚMIECI - ZADBAJ O ZDROWIE SWOJE, TWOICH DZIECI I SĄSIADÓW!