Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Podsumowanie sezonu imprez na Rynku

10 października 2016, 14:21

Zakończył się sezon letnich imprez plenerowych. W tym roku na Rynku zostało zorganizowanych ponad 50 wydarzeń, a więc średnio co pięć dni mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w jakimś ciekawym przedsięwzięciu.

Rynek jest przestrzenią publiczną przyjazną dla mieszkańców, przeznaczoną zarówno do codziennych spacerów, ale również przystosowaną do organizacji imprez kulturalnych, charytatywnych, sportowych i innych. Z przestrzeni, jaką oferuje najważniejszy plac w Jaworznie, korzystają chętnie przedstawiciele różnych stowarzyszeń, organizacji pozarządowych czy nieformalnych grup, które szukają przestronnego i ogólnodostępnego miejsca. Codziennie przez Rynek przewija się duża liczba mieszkańców, co stanowi dodatkowy atut tego miejsca w przypadku organizowania różnych przedsięwzięć.

Imprezy, które przyciągnęły największą liczbę mieszkańców to m.in. odbywający się cyklicznie Night Biking - wieczorne spotkania entuzjastów jazdy na rowerze i nocny przejazd po Jaworznie organizowany przez grupę Team Jaworzno, Dzień Dziecka czy Święto Latawca organizowane we wrześniu przez Świetlicę Środowiskową Pod Kolegiatą.

Na Rynku odbywają się liczne imprezy kulturalne, głównie organizowane przez jednostki gminne: Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Miejską Bibliotekę Publiczną, Teatr Sztuk, orkiestry Archetti i eM Band. Do najważniejszych można zaliczyć Sylwester na Rynku, cykl warsztatów muzycznych i jam sessions "Poluzone", cykl koncertów "Dobry wieczór", spotkania z grami planszowymi i towarzyskimi "gRaj na Rynku" czy niedawno zakończone pokazy niemych filmów z wykonywanym na żywo podkładem muzycznym.

Mieszkańcy licznie biorą także udział w obchodach świąt narodowych, kościelnych i dni pamięci takich jak Święto i Orszak Trzech Króli, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święto Konstytucji 3 Maja czy rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Należy też wspomnieć o udziale jaworznian w przedsięwzięciach zorganizowanych na Rynku z okazji Światowych Dni Młodzieży. Wśród mieszkańców naszego miasta na długo pozostanie pamięć pielgrzymów, którzy przybyli do nas z różnych stron świata tworząc prawdziwą mieszankę kulturową. Łącznie, do początku października br. na Rynku zostało zorganizowanych 55 różnego rodzaju przedsięwzięć, w których licznie wzięli udział mieszkańcy naszego jak i innych miast.

To oczywiście nie koniec przedsięwzięć organizowanych w tym roku. Wkrótce na Rynku odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości, a potem planowane są liczne wydarzenia, które co roku wprowadzają jaworznian w bożonarodzeniowy nastrój, czyli Mikołajki na Rynku, przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju i Jarmark Bożonarodzeniowy.

Przypominamy, że na stronie internetowej MZNK cały czas działa zakładka Rynek. Można w niej znaleźć kalendarz nadchodzących imprez oraz zasady korzystania z Rynku.