Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Operetka w Jaworznie

27 września 2016, 13:10

fot. Teatr Muzyczny Arte Creatura

fot. Teatr Muzyczny Arte Creatura

Już w październiku otarta zostanie nowa sala teatralna w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków na Osiedlu Stałym. Podczas pierwszego tygodnia na deskach zmodernizowanej sali wystawiony zostanie spektakl, który równocześnie zainauguruje działalność operetki w Jaworznie. Na scenie wystąpią znakomici artyści z kraju i zagranicy, w towarzystwie  orkiestry kameralnej pod batutą uznanych dyrygentów.

W sobotę 22 października o godz. 19.00 odbędzie się inauguracja Operetki w Jaworznie Teatru Muzycznego Arte Creatura – „Kraina uśmiechu” - F.Lehara, a 30 października premiera „Księżniczki czardasza” E.Kálmána – jednej z najbardziej znanych i uwielbianych operetek w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza. Bilety na przedstawienia w cenie 40 zł i 50 zł nabyć można w sekretariacie MDK przy ul. Inwalidów Wojennych 2.

***

"Kraina uśmiechu" to szczytowe osiągnięcie wielkiego twórcy operetki wiedeńskiej – Franza Lehára z 1929 r. Wszystkie niemal arie i duety pochodzące z tej przepięknej operetki stały się niekwestionowanymi szlagierami sceny muzycznej, jak np.: Twoim jest serce me...,Herbatka sam na sam lub Kto dał nam klucze do miłości bram… Także libretto operetki to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających historii miłosnych zakraplanych nutką orientalnej kultury Chin.

Operetka opowiada historię hrabianki Lizy, która zakochana ze wzajemnością w chińskim księciu Sou Czongu postanawia porzucić dla niego Wiedeń z początku XX wieku i wyrusza za nim do Chin. Tam okazuje się jednak, że dziedzic cesarstwa, chcąc sprostać tradycji, nie może poprzestać na jednej tylko żonie. Sou Chong nie chce równocześnie pozwolić Lizie odejść. Tymczasem do Pekinu przybywa dawny wielbiciel Lizy – Gucio, który planuje zorganizować jej ucieczkę, w czym pomaga mu Mi – siostra Sou Czonga. Pomiędzy Guciem a Mi rodzi się gorące uczucie. Z kolei chiński książę, mimo że przejrzał plany ukochanej, z bólem serca pozwala jej uciec.

"Kraina uśmiechu" F. Lehára wzrusza i jednocześnie bawi, a przepiękna muzyka na długo zapada widzom w pamięć. Operetka doczekała się kilku ekranizacji, w tym z Janem Kiepurą i Martą Eggerth (1952).
 
 

Obrazek