Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Rusza przebudowa ul. Sobieskiego

22 sierpnia 2016, 12:44

Rozpoczął się pierwszy etap przebudowy ul. Sobieskiego - wykonanie kanalizacji na odcinku od mostu nad potokiem Łużnik do skrzyżowania z ul. Pniaka. W związku z tym - od ul. Moździerzowców aż do ostatnich zabudowań przed przejazdem kolejowym, wystąpią utrudnienia w ruchu, o których w miarę postępów prac i realizacji poszczególnych etapów będziemy na bieżąco informować.

- Prace prowadzone będą przy połówkowym zajęciu jezdni, a ruch odbywać się będzie wahadłowo, ze sterowaniem sygnalizacją świetlną - tłumaczy Emilia Tura, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Ponadto trwają prace na drugim odcinku ul. Sobieskiego - od ul. Chocimskiej w kierunku wysypiska - związane z umocnieniem rowu. Prace mają charakter postępujący, możliwe są doraźne zmiany w organizacji ruchu na niektórych odcinkach. Kursowanie komunikacji miejskiej nie ulega zmianie. Prace nadzorowane są przez Wydział Inwestycji Miejskich UM Jaworzno.

***

Przypomnijmy, Gmina rozstrzygnęła przetarg na wykonanie przebudowy jednej z najdłuższych ulic w mieście. Za 5,9 mln zł zadanie zrealizuje firma Drogopol ZW z Katowic. Istnieje duża szansa na dofinansowanie inwestycji ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Przebudowie ulegnie 3-kilometrowy odcinek drogi łączący Szczakową z Ciężkowicami, który przez ostatnich kilka lat ucierpiał wskutek ciężkiego ruchu pojazdów przy rekultywacji składowiska w Pieczyskach.

- Nowa ulica zyska chodniki, drogi dla rowerów, latarnie uliczne. Przejazd przez Pieczyska będzie znacznie bezpieczniejszy dzięki rondu, które powstanie na skrzyżowaniu z ul. Płetwonurków prowadzącą do ośrodka nurkowego Koparki - tłumaczy Grzegorz Cyran naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich. - Na na rondzie stanie... figura nurka, która nocą będzie podświetlana. Rondo powinno również zmniejszyć znacznie prędkość samochodów, które rozpędzają się nadmiernie na tym odcinku.

Kolejne rondo - do połowy przyszłego roku - powstanie na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego z ul. Bukowską. Przystanki autobusowe w Pieczyskach przy parku Gródek i drodze do bacówki zostaną zaopatrzone w wyświetlacze informacji pasażerskiej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

To nie koniec inwestycji przy tej drodze - do końca roku PKP PLK wybiorą wykonawcę przebudowy linii kolejowej E30. Kolejarze zajmować się będą nie tylko torami, ale na przedłużeniu ul. Sobieskiego, po południowej stronie torów zbudują drogę prowadzącą do ul. Budowlanych.

W miejscu, gdzie obecnie jest przejazd kolejowy powstanie wiadukt drogowy i kolejne rondo. W Pieczyskach powstanie jeszcze wiadukt nad linią kolejową w ciągu ul. Bukowskiej, tunel dla pieszych i rowerzystów w ciągu ul. Pożarowej i odcinek blisko kilometra ulicy Nowo-Pożarowej, która udostępni komunikacyjnie tereny byłej Cementowni.