Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Nowy blask zabytkowego budynku w Szczakowej

29 lipca 2016, 07:30

Dobiega końca remont zabytkowego budynku przy ulicy Szklarskiej 8 w Szczakowej. Elewacja willi wybudowanej na początku XX wieku została odtworzona z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Ponad 89 procent kwoty potrzebnej do przeprowadzenia remontu zapewniła gmina.

- Mieszkańcy Jaworzna często zwracają uwagę na wspólnoty mieszkaniowe, których staraniem w mieście przybywa bloków z odnowioną elewacją, wymienionymi oknami, naprawionym dachem. - Nie wszyscy chwalący te prężnie działające wspólnoty mają świadomość że współwłaścicielem wielu z tych budynków jest Gmina – mówi Tomasz Jewuła  dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. - To właśnie MZNK reprezentuje Gminę Miasta Jaworzna jako właściciela we wspólnotach mieszkaniowych.

Ponad 2 tys. mieszkań komunalnych znajduje się w budynkach należących do wspólnot mieszkaniowych. Podobnie jak pozostali członkowie tych wspólnot gmina dokłada się do funduszu remontowego, z którego finansowana jest np. termomodernizacja, naprawa dachu lub inne prace remontowe. Od udziałów Gminy we wspólnocie zależy wkład do funduszu remontowego. Zwykle udziały te wynoszą od kilku do kilkudziesięciu procent.

Nowe życie zabytkowej kamienicy

Budynek przy ulicy Szklarskiej 8 wchodzi w skład zespołu willowego, który powstał w 1906 roku. Udział Gminy, jako współwłaściciela tego budynku wynosi aż 89 procent. Ten  charakterystyczny budynek odzyskuje swój dawny blask. Przeprowadzone w nim prace remontowe, wyceniono na 735 tys. złotych.

Ze względu na wartość historyczną i architektoniczną, nieruchomość objęta jest ochroną konserwatora zabytków. W związku z tym wykonawca remontu musiał zadbać o odtworzenie wszystkich charakterystycznych elementów ozdobnych elewacji zewnętrznej i odtworzyć pokrycie dachu z gontu.

Wyremontowane zostały także klatki schodowe w budynku. Do wykonania pozostało jeszcze odnowienie tarasu i wymiana stolarki okiennej, ale już teraz można podziwiać z jaką dbałością o szczegóły odtworzona jest elewacja.
 

ObrazekObrazek