Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Pamiętajmy o bezdomnych

30 października 2012, 14:16

Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

Z początkiem listopada rusza zorganizowana przez miasto akcja interwencyjna pod nazwą "Pogotowie Zimowe". Jak co roku pracownicy Działu ds. Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wykorzystując innowacyjną metodę - tzw. streetworking, we współpracy ze służbami mundurowymi odwiedzą miejsca pobytu osób bezdomnych. Wszystko po to, by potrzebujący dowiedzieli się o możliwościach skorzystania z pomocy w trudnym dla nich okresie zimowym.

- Streetworkerzy proponują nie tylko schronienie czy pomoc finansową, ale także pomoc w załatwianiu spraw, wyrobieniu dowodu osobistego czy opłaceniu świadczenia zdrowotnego - wyjaśnia Ewelina Bomba z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dodatkowo w grudniu zostanie przeprowadzona jeszcze jedna akcja informacyjna pod nazwą "Bezpieczne ogrzewanie", która adresowana jest szczególnie do bezdomnych przebywających na terenie ogródków działkowych, w pustostanach, węzłach ciepłowniczych i tym podobnych miejscach, gdzie narażeni są zatrucie dwutlenkiem węgla czy pożar wskutek stosowania własnych źródeł ogrzewania.

Osoby bezdomne przebywające na terenie naszego miasta są objęte różnego typu pomocą usługową i materialną. W pierwszej kolejności wspiera się takie osoby w zaspokojeniu podstawowych potrzeb egzystencjalnych, takich jak schronienie, gorący posiłek, możliwość dokonania zabiegów higienicznych, czy też zabezpieczenie niezbędnej i stosownej odzieży. W tym celu osobie potrzebującej miasto zapewnia schronienie w całodobowym Domu Noclegowym dla Bezdomnych Mężczyzn  przy ul. Łukasiewicza 6 (placówka całodobowa, tel. 32 / 752-61-00 ) lub - w przypadku braku miejsc - takiej pomocy udziela się w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Dobroczynnym "Dom Nadziei" przy ul. Solskiego 3 (placówka całodobowa, tel. 32 / 615-19-30). Istnieje również możliwość skorzystania ze wsparcia w Stowarzyszeniu "Dobroczynność" Dekanatu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, które mieści się przy ul. Długiej 16 (tel. 32 / 752-79-26). O pobyt w Stowarzyszeniu "Dobroczynność" można starać się indywidualnie kontaktując się z księdzem Mirosławem Toszą.

Bezdomne kobiety znajdą schronienie w Domu Noclegowym dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Ks. Mroczka 49 (placówka całodobowa, tel. 32 / 752-61-00) oraz w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Dobroczynnym "Dom Nadziei", znajdującym się przy ul. Solskiego 3 (tel. 32 / 615-19-30).

Niezbędnych zabiegów higienicznych osoby bez dachu nad głową, mogą dokonać w Łaźni dla Bezdomnych przy ul. Łukasiewicza 6. Z kolei bezpłatną odzież można otrzymać w Odzieżowni dla Ubogich przy PCK znajdującej się przy ul. Tysiąclecia 12/1 (tel. 32 / 751-55-34).

Co roku bezpłatna infolinia dla bezdomnych działa w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Od 1 listopada pod numerem telefonu 0 800 100 022 przez najchłodniejszy okres roku będzie można się dowiedzieć o bazie noclegowej, a także o dyżurach lekarskich i punktach, w których wydawane są ciepłe posiłki.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wydał również plakaty i ulotki informacyjne o systemie pomocowym dla bezdomnych w naszej gminie.

Wszelkich dodatkowych informacji na temat pomocy osobom bezdomnych udziela Koordynator pomocy dla osób bezdomnych w Jaworznie: pani Ewelina Bomba - Kierownik Działu ds. bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - tel. 32 / 751 26 52. Ponadto można zasięgnąć informacji pod całodobowym jaworznickim numerem tel. 32 / 752-61-00.