Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Miasta Idei: wnioski z warsztatów

9 marca 2016, 12:05

Za nami warsztaty pt. "Centrum dla ludzi czy dla samochodów", podczas których eksperci ds. komunikacji, przedsiębiorcy i mieszkańcy dyskutowali o tym, kto ma większe prawo do miasta: pieszy, rowerzysta czy kierowca. Natomiast o godz. 12.30 rozpocznie się debata, którą będzie można oglądać "na żywo" na naszej stronie oraz kanale miasta na YouTube.

Razem z ekspertami ds. komunikacji, mieszkańcami i przedsiębiorcami stworzyliśmy:

  • listę wad i zalet wjeżdżania samochodem do ścisłego centrum,
  • listę zalet tworzenia deptaków i poruszania się po mieście pieszo lub rowerem,
  • szukaliśmy pomysłów, jak miasto może zachęcić ludzi do przesiadki  z samochodu na rower, do autobusu, czy pokonania drogi pieszo?

Warsztaty prowadził Rafał Stefański. Na początku podzielił naszych gości na grupy. Każda grupa broniła jednego ze sposobów poruszania się po mieście. Pierwsza grupa zajmowała się rowerami, druga samochodami, a trzecia reprezentowała interesy pieszych.

Bardzo szybko pojawiły się pierwsze wnioski. Od razu było widać, jak grupy się różnią. Kierowcy chcą braku pieszych i zielonej fali. Zwolennicy pieszych domagają się szerokich chodników. W dodatku powinny być czyste i równe. Rowerzyści życzą sobie rowerów cargo, którymi będzie można przewozić towary czy dzieci.

O szczegółach spotkania można przeczytać w załączonej poniżej prezentacji z warsztatów.

Relację "na żywo" z debaty można przeczytać na http://katowice.wyborcza.pl