Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Pamiętamy o bohaterach!

2 marca 2016, 11:53

Władze miasta, jaworznickie stowarzyszenia, organizacje i instytucje oddały hołd bohaterskim żołnierzom konspiracji niepodległościowej, którzy po oswobodzeniu się spod niemieckiego jarzma, stawili czoło sowieckiemu okupantowi. To właśnie ku Ich chwale 1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Centralnym punktem oficjalnych obchodów w Jaworznie była uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Barbary na Podłęża. Następnie przedstawiciele władz oraz wszyscy zgromadzeni uczcili pamięć poległych marszem, który przeszedł ulicami Leśną przez rondo im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Rzemieślniczą, Matejki i Zieloną aż na Rynek, gdzie zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem Niepodległości.

***

By uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych - rondu u zbiegu ulic Kolejowej i Rzemieślniczej nadano nazwę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Ponadto w ramach obchodów w minioną niedzielę, 28 lutego w parku im. Lotników Polskich na Osiedlu Stałym odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na starcie biegu, nazwanego "Tropem Wilczym", stanęło 100 osób, a wśród nich także dzieci, seniorzy i niepełnosprawni. Z kolei w poniedziałek, 29 lutego w C.K. "Teatr Sztuk" jaworznianie mieli możliwość obejrzenia spektaklu pt. "Norymberga". Tego typu przedsięwzięcia są dowodem na to, że pamięć o żołnierzach konspiracji niepodległościowej nie zaginie. JAWORZNO PAMIĘTA!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek