Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Dom z Wigorem

22 grudnia 2015, 13:23

Po półtora miesięcznym okresie intensywnych prac remontowo-budowlanych, po których nieruchomość przy ul. Jagiellońskiej 18 została kompleksowo zmodernizowana i zyskała zupełnie nowy wizerunek, w poniedziałek - 21 grudnia - nastąpiło otwarcie Dziennego Domu Pobytu „Senior – WIGOR”. We wtorek ze swojej nowej siedziby mogli już korzystać podopieczni placówki.

Dom Dziennego Pobytu „Senior – WIGOR” przy ul. Jagiellońskiej 18 w Jaworznie jest faktycznym ośrodkiem wsparcia dla ludzi starszych, rozumianym jako forma środowiskowej pomocy półstacjonarnej, służącej utrzymaniu osoby jak najdłużej w jej dotychczasowym środowisku. W placówce, przeznaczonej na pobyt 30-stu podopiecznych, osoby powyżej 60 roku życia znajdą m.in. ośmiogodzinną opiekę - od poniedziałku do piątku, trzy posiłki dziennie, zajęcia ruchowe, masaż podtrzymujący, wsparcie psychologa czy konsultacje specjalistyczne. Opiekujące się Domem osoby ze Stowarzyszenia "Nasza Przystań" oferują również swoim podopiecznym: wycieczki, zabawy okazjonalne, występy zespołów ludowych, inscenizacje przedszkolaków i gimnazjalistów, a każdy rok kalendarzowy podsumowany jest tradycyjną, rodzinną Wigilią.

Modernizacja siedziby placówki możliwa była dzięki złożeniu przez miasto oferty w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jaworznicki projekt otrzymał maksymalną liczbę punktów oraz dofinansowanie w wysokości 256.000 zł. Widząc zapotrzebowanie na tego typu ośrodek, o jego powstanie mocno zabiegał Dariusz Starzycki - ówczesny zastępca prezydenta, obecnie poseł na Sejm RP. Umowę na wykonanie zadania podpisano w sierpniu a prace ruszyły na początku listopada i aby zdążyć z realizacją projektu przed końcem roku trzeba było nie lada wysiłku. Tym bardziej, że Dom przeszedł kompleksową modernizację, w skład której weszła m.in. przebudowa klatki schodowej z budową windy dla niepełnosprawnych, remont pomieszczeń i instalacji oraz wymiana mebli.

Wysiłek jednak się opłacił, czego rezultatem jest możliwość otwarcia nowej placówki i wyjście na przeciw potrzebom osób w podeszłym wieku. Efekty prac, w przeddzień przyjęcia podopiecznych placówki, oglądała prezydent Monika Bryl wraz z Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Czesławem Smalcerzem, Naczelnikiem Wydziału Zdrowia Małgorzatą Helbin-Więcek oraz gospodarzem obiektu ze Stowarzyszenia „Nasza Przystań” Jackiem Szkółką. Prowadzący placówkę zapewniają, że będą dążyć do tego, aby w przyszłości Dzienny Dom „Senior – WIGOR” był połączeniem uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek