Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Grawer na ramie odstrasza złodziei

2 grudnia 2015, 13:25

Prowadzona w tym roku po raz pierwszy kampania pn. "Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower" spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem mieszkańców Jaworzna. W trakcie dziewięciu akcji, które odbywały się od czerwca do października, oznakowanych zostało ponad 300 jednośladów, a do Straży Miejskiej cały czas zgłaszają się kolejni chętni. Nic dziwnego, bowiem skuteczność kampanii potwierdza jaworznicka Policja, która już w trakcie jej trwania odnotowała spadek kradzieży rowerów.

Przypomnijmy, że kampania polegała na specjalnym znakowaniu rowerów, za pomocą urządzenia zwanego enrawerem, którym nanosi się na ramę jednośladu niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia tego urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu. To z kolei powoduje, że w przypadku kradzieży służby bardzo łatwo mogą zidentyfikować konkretny rower i zwrócić go prawowitym właścicielom.

Znakowanie rowerów ma też swój wymiar prewencyjny, bowiem oprócz samego nadania "numeru rejestracyjnego", każdy jednoślad zostaje dodatkowo opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania. Wygrawerowany kod trafia także do policyjnej bazy danych. Biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory nie odnotowano ani jednej kradzieży roweru, który został już oznakowany, widać, że takie działanie odnosi zakładany skutek. Stąd zapewne tak duża popularność prowadzonej akcji.

- Ilość osób, które chcą oznakować swój rower przerosła nasze oczekiwania. W porównaniu do innych miast, które prowadzą podobne akcje, Jaworzno wypada bardzo dobrze i jest w czołówce jeśli chodzi o liczbę oznakowanych jednośladów - podkreśla Artur Zięba, Komendant jaworznickiej Straży Miejskiej.

Tak duże zainteresowanie jaworznian kampanią "Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower" spowodowało, że miasto zamierza ją kontynuować także w kolejnych latach. Wznowienie akcji znakowania rowerów podczas imprez miejskich zaplanowano na czerwiec 2016 r. Osoby, które będą chciały oznakować swój jednoślad wcześniej mogą taką chęć zgłosić bezpośrednio do Straży Miejskiej na adres e-mail: znakowanie.rowerow@um.jaworzno.pl. Po zebraniu większej ilości zgłoszeń, jaworzniccy funkcjonariusze zorganizują dodatkowe spotkanie a zainteresowane osoby otrzymają na maila informację o dacie i miejscu najbliższego znakowania rowerów.