Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Dzień Pamięci 2015

1 grudnia 2015, 16:15

Pamięci wszystkich, którzy walczyli i ginęli za pokój, demokrację i niezawisłość Rzeczypospolitej dedykowany jest każdego roku 1 grudnia, podczas którego w Jaworznie świętowane jest wyjątkowe wydarzenie - Dzień Pamięci. W tym roku spotkanie w Teatrze Sztuk miało szczególny wymiar, gdyż połączone było z uroczystym zakończeniem działalności jego organizatorów z jaworznickiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Obchodami Dnia Pamięci oddajemy hołd naszym ojcom i matkom, braciom i siostrom, kolegom i koleżankom: Polakom, którzy swoją postawą dawali dowód patriotyzmu w służbie Ojczyzny - tak coroczne spotkanie opisuje jego pomysłodawca i wieloletni przewodniczący jaworznickiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - pan Stanisław Nowakowski.

1 grudnia 2015 r. jego referat opisujący historię walki jaworznickich żołnierzy i członków AK z okupantem został odczytany po raz ostatni. Nie oznacza to jednak, że pamięć o bohaterskich czynach lokalnych patriotów zostanie pogrzebana. W Jaworznie już teraz działa organizacja, która krzewi wśród młodzieży pamięć historyczną - jaworznicki Oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. Jej prezes Rafał Soból już zapowiedział chęć kontynuacji bogatego dzieła swoich poprzedników.

Już teraz nowa organizacja ma swój wkład w rozwój wiedzy historycznej wśród młodzież poprzez realizację konkursu pn. "Polskie Organizacje Niepodległościowe - Armia Krajowa”. Wyróżnienie laureatów historycznych zmagań oraz wręczenie nagród najlepszym uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych było także częścią obchodów Dnia Pamięci. Podczas uroczystości zaproszeni goście, wśród ktorych byli m.in. poseł na sejm RP Waldemar Andzel, Prezydent Miasta Paweł Silbert wraz ze swoim zastępcą Moniką Bryl oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Więckowski, gratulowali także Stanisławowi Nowakowskiemu wieloletniej działalności i dziękowali za dokonania.

Główną częścią obchodów były jednak tradycyjnie wspomnienia o wojennych wydarzeniach i działalności Armii Krajowej w naszym mieście, wzbogacone w tym roku o przypomnienie dziejów, kończącego swoją działalność, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Jaworznie. Po nich prezes Stanisław Nowakowski złożył podziękowania wszystkim osobom, które pomagały w działalności prowadzonego przez niego Stowarzyszenia i wręczył im pamiątkowe albumy. Oficjalną część Dnia Pamięci zakończyło przekazanie kwiatów jaworznickim harcerzom, którzy po uroczystości złożyli je na grobie żołnierzy AK, na cmentarzu pechnickim.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek