Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Przed zimą zadbajmy o wodomierz

1 grudnia 2015, 09:43

Przed zimą warto zadbać o zabezpieczenie instalacji wodnokanalizacyjnej oraz licznika na naszym przyłączu wody. Wszystko po to, aby niska temperatura ich nie uszkodziła. Za utrzymanie tych elementów w dobrym stanie odpowiada właściciel nieruchomości.

- Jeszcze przed nadejściem minusowych temperatur, gruntownemu czyszczeniu należy poddać studzienki wodomierzowe, tak aby usunąć z nich wodę, wyremontować je i sprawdzić stan pokrywy. Szczególnej dbałości wymagają wodomierze, które w nieogrzewanych wnętrzach wystarczy owinąć materiałami izolującymi ciepło np. styropianem, pianką lub niepotrzebnymi materiałami - tłumaczy Sławomir Grucel, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Zabezpieczenie wodomierza to jedna sprawa. Kolejna to przegląd pomieszczenia, w którym znajdują się urządzenia wodociągowe i wodomierze. 

- W tym celu należy naprawić i uszczelnić wszelkie ubytki w ścianach, wstawić brakujące szyby w oknach i drzwiach pomieszczeń gospodarczych. Instalację, która doprowadza wodę np. na działkę, do ogrodu, lub znajduje się w budynku niezamieszkałym i nie jest w okresie zimy używana, należy opróżnić, a następnie zamknąć jej dopływ - dodaje Sławomir Grucel.

Jeżeli dojdzie do zamarznięcia wody w wodomierzu (zostanie on uszkodzony i rozszczelni się), należy to zgłosić do Wodociągów. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 994. Wówczas MPWiK dokona wymiany wodomierza. Jeśli został on uszkodzony z winy właściciela nieruchomości, będzie to usługa płatna.